0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowy Polski Ład – członkowie zarządów spółek zapłacą składkę zdrowotną!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od kilku dni trwają konsultacje pakietu rozwiązań tzw. Nowego Polskiego Ładu. Projekt przepisów podatkowych proponowany przez rząd ma w założeniu uszczelnić system podatkowy, polepszyć jakość życia uboższych obywateli oraz sprawić, że system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy, a firmy będą mogły prężniej się rozwijać. Niestety podwyżki obejmą członków zarządów i prezesów spółek. Jak Nowy Polski Ład wpłynie na wynagrodzenie prezesów spółek? Szczegóły poniżej!

Zatrudnienie na podstawie powołania

Obecnie pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie powołania nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego zaliczka na podatek od wynagrodzenia członka zarządu powinna być pobrana w wysokości 17% (lub 32% – na wniosek podatnika), a przychód pomniejszony jedynie o koszty uzyskania przychodu. Po zmianach podatkowych funkcja powołania będzie rozliczana w zupełnie inny sposób. Osoby zatrudnione wyłącznie na podstawie powołania będą musiały zapłacić 9% składkę zdrowotną od swoich zarobków. Podstawą obliczenia składki będzie więc kwota wynagrodzenia pobieranego z tytułu powołania do zarządu. Ta wiadomość okazała się sporym zaskoczeniem dla przedsiębiorców i prezesów spółek, tym bardziej że zmiana taka nie była wcześniej zapowiadana. W tej sytuacji opodatkowanie zarobków członków zarządów i prezesów pełniących swoje funkcje wyłącznie na podstawie powołania wzrośnie z 32% do 41%.

Nowy Polski Ład - konsultacje społeczne projektu trwają

Nowy Polski Ład zakłada, że pracownicy mają skorzystać na nowej kwocie wolnej, a brak odliczenia składki zdrowotnej zostanie wyrównany tzw. ulgą dla klasy średniej. Dla samozatrudnionych i osób prowadzących działalność gospodarczą nie przewidziano już takich ulg i to głównie oni poniosą koszty zapowiadanej reformy podatkowej. Jak wskazuje Federacja Przedsiębiorców Polskich Lewiatan, zmiany dotyczące składki zdrowotnej dla wynagrodzeń z tytułu powołania nie mają uzasadnienia i są wprowadzone jedynie dla zwiększenia zysków państwa. Ponadto prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich wskazuje:

„Trudno znaleźć uzasadnienie dla decyzji rządu, by konsultacje społeczne Polskiego Ładu, największej od kilku dziesięcioleci reformy podatkowej, odbywały się w środku sezonu wakacyjnego oraz trwały jedynie 14 dni”.

Krótki czas na konsultacje społeczne budzi spore obawy przede wszystkim w aspekcie jakości projektowanych przepisów i zmian.

Obecnie wypłata wynagrodzenia na podstawie powołania nie jest samodzielnym tytułem do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. Najprawdopodobniej jednak ulegnie to zmianie i osoby zatrudnione na podstawie powołania będą musiały zapłacić 9% składkę zdrowotną od swoich zarobków. To spora rewolucja dla prezesów spółek. Nowe zasady mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów