0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odliczenie 100% VAT od samochodu - wymogi

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Posiadam w firmie samochód osobowy, który zamierzam zgłosić jako używany wyłącznie w działalności oraz odliczać 100% podatku VAT od wszystkich zakupów z nim związanych. O czym powinnam przy tym pamiętać,  na co zwrócić uwagę?

Katarzyna, Grajewo

 

Jeżeli pojazd faktycznie użytkowany jest wyłącznie na cele działalności gospodarczej oraz spełni Pani określone przepisami obowiązki, to możliwe będzie korzystanie z pełnego odliczenia podatku VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdem.

Konieczne będzie:

  • zgłoszenie pojazdu na druku VAT-26 do urzędu skarbowego,
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, w której oprócz szczegółowych informacji na temat wyjazdu należy umieszczać również na koniec każdego okresu stan licznika, który musi być zgodny z przebiegiem wynikającym z kilometrówki,
  • sporządzenie regulaminu użytkowania pojazdu w firmie.

Ponadto należy mieć na uwadze, że urząd skarbowy będzie kontrolował faktyczne wykorzystanie samochodu osobowego wyłącznie w działalności. 100% odliczenia VAT nie będzie możliwe np. w przypadku, gdy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie posiada Pani prywatnego samochodu. Wtedy bowiem fiskus może uznać, iż nie jest możliwe by pojazdu nie użytkować również w celach prywatnych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów