0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kiedy samochód może zostać uznany za ciężarowy dla celów podatku VAT?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ostatnio kupiłem samochód osobowy, który według dokumentów i dowodu rejestracyjnego jest autem ciężarowym. Jak na tle obecnych przepisów wygląda rozliczenie zakupu takiego pojazdu, jak i paliwa do niego?

Janusz, Świdnica

 

Żeby uznać samochód za ciężarowy powinien Pan posiadać zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym (pieczątka VAT-1). Sama homologacja ciężarowa jest niewystarczająca do uznania samochodu za ciężarowy dla celów podatku VAT.

Określenie czy pojazd jest samochodem osobowym, czy ciężarowym stanowi o sposobie i możliwości rozliczenia podatku VAT zarówno od samego zakupu pojazdu - przy samochodach osobowych odliczenie VAT w limicie 60%, nie więcej jak 6.000 zł - jak i od kosztów jego bieżącej eksploatacji związanych z zakupem paliwa (przy zakupie paliwa do samochodów osobowych nie przysługuje odliczenie VAT).

Natomiast przy nabyciu samochodu ciężarowego oraz paliwa do jego napędu, możliwe jest odliczenie całej kwoty naliczonego podatku VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów