Poradnik Przedsiębiorcy

Kiedy samochód może zostać uznany za ciężarowy dla celów podatku VAT?

Ostatnio kupiłem samochód osobowy, który według dokumentów i dowodu rejestracyjnego jest autem ciężarowym. Jak na tle obecnych przepisów wygląda rozliczenie zakupu takiego pojazdu, jak i paliwa do niego?

Janusz, Świdnica

 

Żeby uznać samochód za ciężarowy powinien Pan posiadać zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym (pieczątka VAT-1). Sama homologacja ciężarowa jest niewystarczająca do uznania samochodu za ciężarowy dla celów podatku VAT.

Określenie czy pojazd jest samochodem osobowym, czy ciężarowym stanowi o sposobie i możliwości rozliczenia podatku VAT zarówno od samego zakupu pojazdu - przy samochodach osobowych odliczenie VAT w limicie 60%, nie więcej jak 6.000 zł - jak i od kosztów jego bieżącej eksploatacji związanych z zakupem paliwa (przy zakupie paliwa do samochodów osobowych nie przysługuje odliczenie VAT).

Natomiast przy nabyciu samochodu ciężarowego oraz paliwa do jego napędu, możliwe jest odliczenie całej kwoty naliczonego podatku VAT.