Poradnik Przedsiębiorcy

Odwrotne obciążenie przy świadczeniu usług dla dewelopera a VAT

Prowadzę firmę deweloperską. Prace związane z budową mieszkań i domów zlecane są do wykonania jednej firmie. Czy w tej sytuacji firma, od której zakupujemy usługi, będąca głównym wykonawcą robót budowlanych, powinna wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem? Kiedy zachodzi odwrotne obciążenie przy świadczeniu usług dla dewelopera?

 

Krzysztof, Warszawa

 

Aby zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia przy usłudze budowlanej, konieczne jest spełnienie warunków wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 8 i art. 17 ust. 1h ustawy o VAT. Zgodnie z zapisami ustawy odwrotne obciążenie stosuje się przy realizacji usług zawartych w załączniku 14 ustawy o VAT, w sytuacji gdy obie strony transakcji występują jako czynni podatnicy VAT i usługodawca świadczy usługi jako podwykonawca.

W związku z powyższym, dla zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia ważne jest, czy strony transakcji to czynni podatnicy VAT oraz jaki jest sposób realizacji usługi. Odwrotne obciążenie przy świadczeniu usług dla dewelopera nie ma zastosowania, jeśli deweloper jest inwestorem i kupuje usługę od głównego wykonawcy. Zatem firma, której zlecane jest wykonanie usługi, zasadniczo powinna wystawić fakturę z wykazanym podatkiem VAT.

Sposób realizacji usług powinien wynikać w sposób jednoznaczny z zawartych umów. A w razie wątpliwości należy zwracać się o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.