0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podpis kwalifikowany a rozliczenia z ZUS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nowe technologie w kontaktach z urzędami publicznymi zyskują zwolenników wśród polskich podatników, w tym i przedsiębiorców. Gołym okiem widać to na przykładzie tegorocznego rekordu składania deklaracji PIT przez internet - z tej drogi skorzystało ponad 9 milionów rodaków (składanie zeznań rocznych za 2016 rok). Sukces ten ma swoje źródła w tym, że ani podpis kwalifikowany, ani profil zaufany nie są niezbędne do korzystania z internetowej platformy urzędu skarbowego. Niestety, podobnych ułatwień nie ma w kontaktach z ZUS, gdzie wciąż obowiązują złożone metody identyfikacji.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - obok systemu Płatnik - oferuje także Platformę Usług Elektronicznych. Z jej poziomu możliwa jest aktywacja usługi ePłatnik. Po zalogowaniu się do serwisu internauta może z dowolnego miejsca załatwiać swoje sprawy dotyczące ubezpieczeń społecznych - PUE pozwala wysyłać do ZUS dokumenty drogą internetową.

Inną funkcją serwisu jest też informacja o stanie konta interesanta, jego należnych składkach i wpłatach oraz o osobach, które zostały zgłoszone do ubezpieczeń. E-płatnik umożliwia tworzenie i uzupełnianie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, które są później przesyłane do drogą elektroniczną do Zakładu.

Podpis kwalifikowany - kiedy jest konieczny?

Korzystanie z pełnej funkcjonalności platformy internetowej ZUS możliwe jest wyłącznie po zatwierdzeniu rejestracji - a do tego niezbędny jest podpis kwalifikowany lub zarejestrowany wcześniej profil zaufany. W pierwszym przypadku oznacza to dodatkowy koszt związany z kupnem takiego podpisu kwalifikowanego. Druga opcja zaś to konieczność poświęcenia czasu, gdyż procedura wymaga tu rejestracji internetowej i późniejszego osobistego zatwierdzenia jej w wyznaczonej placówce (urzędzie skarbowy, wojewódzkim bądź w oddziale ZUS).

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, odprowadza składki na ubezpieczenia społecznego - albo tylko za siebie, albo również za osoby współpracujące i pracowników. Z tego powodu internetowy dostęp do podstawowych danych w ZUS jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jego atrakcyjność psuje jednak fakt, że do cieszenia się pełną funkcjonalnością serwisu niezbędny jest podpis kwalifikowany bądź profil zaufany - a ich zdobycie wiąże się z dodatkowym nakładem pieniędzy lub wolnego czasu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów