Poradnik Przedsiębiorcy

Zwolnienie z podatku VAT - jaka podstawa prawna na fakturze?

Obejmuje mnie zwolnienie z podatku VAT ze względu na nieprzekroczenie limitu 200.000 zł wartości sprzedaży. Wiem, że od początku 2014 r. mogę wystawiać faktury, a nie rachunki, oraz uwzględnić na fakturze przepis, na podstawie którego korzystam ze zwolnienia. Jaka adnotacja będzie w tym przypadku odpowiednia dla mnie?

Marek, Wrocław

 

Rzeczywiście, zgodnie ze zmianami w prawie podatkowym (m.in. Ordynacji podatkowej), od początku 2014 r. także podatnicy, których dotyczy zwolnienie z podatku VAT mogą wystawiać faktury. Jeśli natomiast chodzi o podstawę prawną takiego zwolnienia, to nie każdy przedsiębiorca jest zobowiązany umieszczać ją na swojej fakturze.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt. 19 ustawy o VAT, przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia ze względu na:

  • zakres wykonywanych czynności - art. 43 ust. 1 ustawy,
  • szczegółowe przepisy - art. 82 ust. 3, lub
  • nieprzekroczenie limitu wartości sprzedaży w poprzednim roku podatkowym - art. 113 ust. 1 i 9

na swoich fakturach mają obowiązek zawrzeć odpowiednią podstawę prawną. Jednak należy tu także uwzględnić Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur - zgodnie z par. 3 pkt 3 podatnik korzystający ze zwolnienia ze względu na nieprzekroczenie limitu może zrezygnować z zamieszczania na swojej fakturze podstawy prawnej takiego zwolnienia.