Nie każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność jest zobowiązany do rejestracji dla celów VAT. Ustawodawca przewidział w tym zakresie zwolnienia dla podatników, którzy nie przekroczą określonego przepisami obrotu. Czy usługi budowlane w UE wliczają się do limitu zwolnienia z VAT? Odpowiadamy poniżej.
Zwolnienie podmiotowe z VAT
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, o ile spełnią warunki przewidziane w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 113 ust. 1 nievatowcem może zostać przedsiębiorca, którego sprzedaż w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła 200 tys. zł.
Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku także skorzystają ze zwolnienia podmiotowego, pod warunkiem, że przewidywana przez nich wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej działalności nie będzie wyższa niż 200 tys. zł.
Warto podkreślić, że ustawodawca określa grupy czynności, które nie mają prawa do korzystania z tego przywileju. Są to przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży:
Zwolnienie z VAT a usługi budowlane w UE
Miejscem świadczenia usług mających związek z nieruchomościami, w tym m.in. nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości. Wynika to z art. 28e ustawy o VAT. Oznacza to, że podlegają one opodatkowaniu w państwie, na terenie którego zostały wykonane. Zatem w Polsce usługi te nie podlegają opodatkowaniu.
Nievatowcy, którzy wykonują usługi budowlane zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE, w dalszym ciągu mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem że wartość sprzedaży podlegającej opodatkowaniu na terenie naszego kraju nie przekroczy limitu.
2. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:
1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41,
c) usług ubezpieczeniowych
– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Zgodnie z powyższym na pytanie, czy usługi budowlane w UE wliczają się do limitu zwolnienia z VAT, można zdecydowanie odpowiedzieć: nie.