Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 Nr 99, poz. 1001, t.j. Dz.U. z 2021 roku poz. 1100) przewiduje możliwość uzyskania pożyczki na utworzenie miejsca pracy lub podjęcie działalności gospodarczej. Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej - sprawdź, kto, kiedy i na jakich warunkach może otrzymać finansowanie.
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy jest udzielana na podstawie umowy po przedstawieniu kosztorysu dot. tworzonego stanowiska pracy, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
Z wnioskiem o udzielenie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy może wystąpić:
- osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zamieszkująca lub mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej zatrudniająca w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej 1 pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy;
- podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w tym żłobek lub klub dziecięcy;
- niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła, o których mowa w przepisach Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe.
Okres spłaty pożyczki na utworzenie stanowiska pracy nie może być dłuższy niż 3 lata, z zastrzeżeniem ew. wydłużenia terminów spłaty wynikającego z połączenia kapitału zadłużenia z pożyczką na podjęcie działalności gospodarczej.
Pożyczkobiorcy nie przysługuje prawo do karencji w spłacie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. Spłata pożyczki na utworzenie stanowiska pracy jest dokonywana w równych ratach, płatnych na rachunek bankowy właściwego pośrednika finansowego.
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej jest udzielana na podstawie umowy po przedstawieniu opisu i kosztorysu zamierzonej działalności gospodarczej, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 20-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
- Wniosek o udzielenie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej mogą złożyć:
- bezrobotni,
- poszukujący pracy absolwenci,
- studenci ostatniego roku studiów,
- poszukujący pracy.
Środki finansowe z tytułu pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej są wypłacane przez pośrednika finansowego, na podstawie harmonogramu, po zarejestrowaniu przez pożyczkobiorcę działalności gospodarczej.
Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Z kolei oprocentowanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi bądź polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci z niepełnosprawnościami w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych, a także pożyczki dla poszukujących pracy jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Spłata pożyczki jest dokonywana w równych ratach, płatnych na rachunek bankowy właściwego pośrednika finansowego. Pożyczkobiorca nie ponosi opłat i kosztów z tytułu udzielonej pożyczki.
Terminy związane z udzielaniem pożyczek
Podmiotom, którym udzielono pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, można udzielić pożyczki na utworzenie stanowiska pracy nie wcześniej niż po upływie co najmniej 3 miesięcy od rozpoczęcia spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.
W przypadku gdy pożyczkobiorca korzysta z karencji w spłacie kapitału, bieg 3-miesięcznego terminu rozpoczyna się po zakończeniu okresu karencji.
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy powiększa kapitał zadłużenia z tytułu pożyczki udzielonej na podjęcie działalności gospodarczej, a jej spłata następuje zgodnie z harmonogramem spłaty pożyczki udzielonej na podjęcie działalności gospodarczej.
Na jakich warunkach udzielane są pożyczki?
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy może zostać udzielona podmiotom:
- niezalegającym ze spłatą rat pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy;
- niezalegającym z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
- niezalegającym z opłacaniem innych danin publicznych;
- niekaranym, w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny lub Ustawy z dnia 28 października 2002 roku o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
Ponadto tworzone stanowisko pracy nie może być jednocześnie finansowane w ramach pożyczki i refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, o której mowa w art. 46 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej może zostać udzielona osobom:
- niekaranym, w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu kk lub ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary;
- niezatrudnionym oraz niewykonującym innej pracy zarobkowej;
- nieprowadzącym działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki.
Jaka jest wymagana forma zabezpieczenia spłaty pożyczki?
Formą zabezpieczenia spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek jest:
- weksel własny in blanco, oraz
- poręczenie 2 osób fizycznych.
W zależności od oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego zamiast poręczenia 2 osób fizycznych może być ustanowione inne zabezpieczenie spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek.
Zwrot niespłaconej kwoty pożyczki
Pożyczkobiorca jest obowiązany dokonać zwrotu niespłaconej kwoty pożyczki na utworzenie stanowiska pracy lub pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pożyczki, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wezwania do jej zwrotu, jeżeli zatrudniał na utworzonym stanowisku pracy bezrobotnego lub prowadził działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy albo naruszył inne warunki umowy.
W przypadku gdy pożyczkobiorca w okresie do 36 miesięcy, obliczonych od pierwszego miesiąca, w którym podjął działalność gospodarczą z wykorzystaniem środków pożyczki lub od pierwszego miesiąca, w którym zatrudnił na utworzonym stanowisku pracy bezrobotnego, w tym skierowanego bezrobotnego z wykorzystaniem środków pożyczki zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, lub zlikwiduje utworzone stanowisko pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy, pożyczkobiorca zobowiązany jest spłacić pozostały do spłaty kapitał pożyczki wraz z odsetkami równymi stopie referencyjnej obliczonej zgodnie z metodologią określoną w Komunikacie Komisji w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych, naliczonymi od dnia zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej lub od dnia likwidacji utworzonego stanowiska pracy, zgodnie z terminami przyjętymi w harmonogramie spłat pożyczek.