Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Jak założyć rękodzieło - praktyczne wskazówki

Ręcznie robione towary są niepowtarzalne, nie można zrobić dwóch identycznych przedmiotów. Rękodzieło zyskuje w Polsce coraz więcej amatorów. Jednych przyciąga niepowtarzalność i oryginalność projektów, innych kontakt z artystą lub rzemieślnikiem, możliwość uczestniczenia w procesie twórczym, a kolejnych chęć wspierania lokalnych twórców i rodzimego biznesu. Z kolei twórcy wybierając rękodzieło, stawiają na własną działalność gospodarczą. Przeczytaj w naszym artykule, jak założyć rękodzieło!

Początkowo rękodzieło może być dodatkowym zajęciem, pasją rozwijaną po pracy, jednak wraz ze wzrostem zainteresowania, hobby z powodzeniem może stać się sposobem na życie. Obecnie wielu twórców żyje tylko i wyłącznie dzięki pracy swoich rąk. Niewątpliwie pomaga w tym rozwój internetu i portali dedykowanych sprzedaży produktów hand made. Dzięki temu można nie tylko nawiązać współpracę z innymi twórcami, ale także pozyskać zagranicznych klientów. Wejść na rynki, o których zdobyciu drobnym przedsiębiorcom nawet się nie śniło.

Rękodzieło - hobby czy sposób na biznes?

Rękodzieło zawsze było obecne w naszej kulturze. W antropologii kultury często mówi się o rękodziele ludowym, być może przez to przez lata utożsamiane było z cepelią. W latach 90. lekko zapomniane, dziś na nowo przeżywa swój renesans. Jednocześnie należy pamiętać, że rękodzieło nie jest zajęciem prostym. Sam talent nie wystarczy, żeby odnieść sukces. Co więcej, sprzedaż własnych wyrobów wiąże się ze spełnieniem szeregu formalności.

Jeżeli zamierzasz zarabiać na swoich pracach, musisz założyć działalność gospodarczą. W przeciwnym razie możesz narazić się na konsekwencje karno-skarbowe. Zgodnie z prawem, działalnością gospodarczą jest: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Regularna sprzedaż własnych wyrobów z pewnością jest zgodna z definicją. Nieważna jest tu forma sprzedaży - stacjonarna, czy też przez internet. Obowiązek zgłoszenia działalności gospodarczej dotyczy wszystkich twórców, którzy sprzedają swoje dzieła. Założenie działalności gospodarczej to nie koniec obowiązków rękodzielnika. Pozostają jeszcze podatki do opłacenia.

Rękodzieło a podatki

Jeśli rękodzielnik jest zatrudniony na etacie u innego pracodawcy i otrzymuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie krajowe (w 2016 roku jest to 1850 zł brutto), to musi dodatkowo opłacać tylko składkę zdrowotną w ZUS. Jeśli nie otrzymuje minimalnej płacy, to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej musi opłacić wszystkie, pełne składki ZUS. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorcy, dla którego hand made ma być jedynym źródłem utrzymania.

Rękodzielnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Należy podkreślić, że obniżone składki mają charakter dobrowolny i obowiązują przez okres pełnych 24 miesięcy. Decyzję o opłacaniu niższych składek twórca musi podjąć od razu, przy pierwszym zgłoszeniu do ubezpieczeń ZUS (ZUS ZUA lub ZUS ZZA).

Ważne!

Po upływie dwóch lat, rękodzielnik korzystający z preferencyjnych składek, będzie zobowiązany do opłacania pełnych składek ZUS, czyli ponad 1000 zł.


Przejście z tzw. małego ZUSu na duży nie ma charakteru automatycznego, wiąże się z dopełnieniem formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Za dopełnienie formalności odpowiada podatnik.

Decyzja o założeniu działalności gospodarczej związanej z rękodziełem ma również skutki dla podatku dochodowego. Rękodzielnik musi zdecydować, z jakiej formy opodatkowania skorzysta.

Jeśli postanowi rozliczać się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, będzie prowadził księgę przychodów i rozchodów. Jeśli jest zatrudniony u innego pracodawcy musi zgłosić mu fakt założenia własnej działalności gospodarczej, ze względu na kwotę zmniejszającą podatek. W takiej sytuacji, po otrzymaniu od pracodawcy PITu 11 rękodzielnik wykazuje w swoim zeznaniu rocznym PIT 36 zarówno wynagrodzenie z etatu, jak i z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Zyski z prowadzonej działalności wykaże na podstawie prowadzonej przez siebie KPiR. Warto zaznaczyć, że osoba zakładająca działalność gospodarczą od razu deklaruje, w jakich okresach będzie rozliczać się z tytułu PIT. Do wyboru ma dwie możliwości: miesięczną i kwartalną. W praktyce oznacza to, że rzemieślnik będzie zobowiązany do 20. dnia miesiąca następującego po każdym wybranym okresie rozliczeniowym wpłacać zaliczki na PIT. Wyboru dokonuje już w formularzu zgłoszeniowym CEIDG-1.

Rękodzielnik może zdecydować, że chce się rozliczać wg podatku linowego (19%) lub ryczałtu, a nie na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji należy wykazać ostrożność, jeśli jest się zatrudnionym u innego pracodawcy. Będąc na ryczałcie lub podatku liniowym, przez pierwszy rok działalności nie może współpracować z obecnym lub byłym pracodawcą w ramach działalności pokrywającej się z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ważne!

Przedsiębiorcy, zajmujący się wytwórczością ludową i artystyczną, polegającą na wytwarzaniu wyrobów wyłącznie w sposób rękodzielniczy, przy zastosowaniu obróbki maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca, mogą skorzystać w rozliczaniu się z karty podatkowej. Warunkiem jest zakwalifikowanie tych wyrobów przez komisje etnograficzno- artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji "Cepelia" - Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej.

Jak założyć rękodzieło - popularne formy sprzedaży

Obecnie rękodzielnicy mają do wyboru wiele możliwości sprzedaży swoich dzieł. Bardzo modne są portale zakupowe: Pakamera.pl i DecoBazzar.com, DaWanda.com. Twórca może utworzyć na nich profil swojego sklepu. Nie musi sam ponosić kosztów stworzenia strony internetowej sklepu internetowego, pozycjonowania strony i optymalizacji. Może dotrzeć do większej liczby odbiorców, a ponadto nawiązać współpracę biznesową z innymi twórcami. Decydując się na współpracę z dużym portalem należy pamiętać, że pobierają one prowizje od sprzedaży.

Jeśli rękodzielnik nie jest zainteresowany sprzedażą swoich prac na dużej internetowej platformie, może stworzyć własną stronę internetową z opcją sklepu internetowego. Plusem takiego rozwiązania jest nieograniczony wpływ na treści i wygląd strony. Minusem konieczność ciągłego dbania o optymalizację serwisu i promocję strony.

W dzisiejszych czasach obecność w mediach społecznościowych jest już koniecznością, szczególnie dla rozwijających się biznesów. W ostatnich latach wciąż rośnie sprzedaż generowana przez media społecznościowe. Warto założyć firmowy profil i połączyć go z opcją sprzedażową. Social media to również doskonałe narzędzie, aby pokazać naszą firmę od kuchni oraz by poznać oczekiwania klientów.

Ważne!

Inną formą prowadzenia działalności może być założenie lub dołączenie do spółdzielni pracy. Są to dobrowolne zrzeszenia, które w interesie swoich członków (min. 10) prowadzą działalność gospodarczą.

 

Zwolennicy tradycyjnych form sprzedaży mogą nawiązać współpracę ze sklepami oferującymi rękodzieło. Jeśli dysponują większym kapitałem, mogą nawet myśleć o założeniu własnego sklepu. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wykorzystanie kilku form sprzedaży - działanie na kilku frontach jednocześnie. Dobrym pomysłem jest także angażowanie się w inicjatywy takie jak jarmarki, kiermasze, warsztaty.

Rękodzielnicy przyznają, że największym problemem są dla nich wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Hand made cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem klientów. Co więcej, konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i zamiast masowo wyprodukowanego przedmiotu wolą kupić towar droższy, ale sprawdzony.

W przypadku rękodzieła można dokładnie dowiedzieć się, z czego towar jest wytworzony i w jaki sposób. Często istnieje możliwość zamówienia indywidualnego projektu, dzięki czemu klient zostaje zaangażowany w cały proces twórczy. Wzrost popularności portali rękodzielniczych pokazuje, że hand made może być nie tylko hobby, ale również sposobem na życie.