Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Rodzaje reklam internetowych (cz. 2) – reklamy niestandardowe

Powracamy do tematu rodzajów reklamy internetowej. Tym razem – zgodnie z zapowiedzią – pod lupę weźmiemy bardziej rozbudowane formy reklamy, które niekoniecznie muszą kojarzyć się z tradycyjnymi bannerami czy billboardem. Wraz ze wzrostem zainteresowania reklamą internetową rośnie również zapotrzebowanie na nowe formy promocji produktów i usług - reklamy niestandardowe. Jak się okazuje, nie wszystkie ich rodzaje są pożądane przez odbiorców. Co gorsza, istnieją również takie, które mogą realnie zagrozić prywatności użytkowników. Trudno zatem się dziwić, że od kilku lat zaufanie do reklamy wśród internautów maleje.

Reklamy niestandardowe - linki sponsorowane AdWords

AdWords – linki sponsorowane AdWords to największa platforma reklamowa na świecie, należąca do Google. Wyświetlana jest jako reklama sponsorowana w wynikach wyszukiwarki Google u góry ekranu lub po prawej stronie. Cechuje się niską ceną oraz dużą skutecznością, która zauważalna jest już następnego dnia po rozpoczęciu kampanii. Więcej informacji o niestandardowej reklamie jaką jest AdWords można przeczytać w następujących artykułach:

Reklamy niestandardowe - SEO marketing

Pozycjonowanie/SEO – to długotrwały proces polegający na optymalizacji słów kluczowych istotnych dla promowanej strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych. Pierwsze efekty nie są widoczne od razu jak w przypadku kampanii AdWords, jednak już po około trzech miesiącach można dostrzec zmiany. Jest niezwykle interesująca tematyka o której warto więcej przeczytać w materiałach:

Reklamy niestandardowe - Spam

Spam – jedna z form niestandardowej reklamy internetowej. Jest to masowa wiadomość wysyłana do wielu serwerów w celach reklamowych, wyłudzenia danych osobowych lub zainfekowania komputera. W środowisku internautów spam jest nieakceptowalny ze względu na brak pozytywnych aspektów działania – został stworzony wyłącznie do wyrządzania szkód w sieci, nie przynosząc żadnych pozytywnych wartości.

Reklamy niestandardowe - Adware

Adware – złośliwa aplikacja reklamowa. Najczęściej kryje się w instalatorach wielu darmowych programów komputerowych. Po ich zainstalowaniu Adware wyświetla natarczywe reklamy, które w ten sposób umożliwiają zarabianie ich twórcom. Można je rozpoznać po miejscu występowania – pokazują się na stronach internetowych tam, gdzie wcześniej nie wyświetlały się reklamy lub w trakcie otwierania zakładek przeglądarki, najczęściej w formie strony startowej. Warto przed instalacją dowolnego oprogramowania odhaczyć wszelkie dodatki, które najczęściej są domyślnie zaznaczone do pobrania w celu pozornego polepszenia stabilności aplikacji.

Reklamy niestandardowe - Spyware

Spyware – kolejna złośliwa aplikacja reklamowa. Jest bardziej niebezpieczna od Adware, ponieważ oprócz wyświetlania reklam w miejscach niepowołanych zbiera dodatkowo Różne rodzaje informacji o użytkowniku komputera, odwiedzanych stronach i zainteresowaniach, a następnie dostosowuje treści reklam pod konkretnego odbiorcę. A to zwiększa zarobki cybeprzestępców, którzy dodatkowo za pomocą spyware mogą próbować przejąć dane poufne użytkownika (numery konta bankowego, adresy i hasła e-mail). Więcej na ten temat można przeczytać w artykule:

Artykuły z cyklu
„Rodzaje reklam internetowych”
Zobacz wszystkie