Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Skarbówka złoży PIT za Ciebie!

Skarbówka złoży PIT za Ciebie już w 2015 roku (za rok 2014). Jest to ogromna rewolucja, gdyż dotychczas podatnicy sami byli zobligowani do wypełnienia i złożenia swoich PIT-ów w odpowiednich terminach.

Zmiany przyczynią się do wprowadzenia systemu informatycznego e-Podatnik, w ramach którego w jednej bazie znajdą się dane wszystkich podatników. Aktualnie są one przechowywane w kilkuset bazach, co niezmiernie utrudnia pracę urzędów skarbowych.

Nowy system umożliwi dostęp wszystkim urzędom skarbowym do takich samych danych. W efekcie końcowym tworzenia serwisu, każdy z podatników będzie posiadał swoje e-konto do którego będzie mógł się zalogować i sprawdzić swoje zobowiązania oraz stan płatności względem urzędu.

Warto podkreślić, że pierwsze rozliczenia zeznań rocznych przez fiskusa będą dotyczyły jedynie osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. PIT zostanie przygotowany przez skarbówkę i następnie udostępniony podatnikowi. W sytuacji gdy nie będzie miał on żadnych zastrzeżeń wystarczy, że zaakceptuje sporządzone zeznanie. Natomiast gdy podatnik będzie chciał dokonać wspólnego rozliczenia z dzieckiem lub małżonkiem, przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego lub skorzystać z ulg podatkowych będzie musiał samodzielnie uwzględnić to w udostępnionym formularzu, lub w sposób całkowicie niezależny samodzielnie wypełnić PIT.

Co ciekawe o terminach zapłaty podatku urząd skarbowy poinformuje podatników mailowo, telefonicznie lub SMS-em.