Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Transakcje unijne a niedopełnienie obowiązku rejestracji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niedawno założyłem firmę, w ramach której świadczę usługi także poza terytorium Polski. Czy w momencie, gdy moim odbiorcą jest podatnik z np. Niemiec, powinienem złożyć w urzędzie skarbowym dodatkową dokumentację? Przyznam, że w ubiegłym miesiącu udokumentowałem już taką transakcję z niemieckim kontrahentem fakturą, a teraz zastanawiam się nad poprawnością mojego działania.

Jakub, Polkowice

 

Co do zasady, świadcząc usługi lub dokonują sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej, powinien Pan być zarejestrowany jako podatnik VAT UE i uzyskać numer NIP UE. Ponadto transakcje takie powinny być na koniec okresu rozliczeniowego wykazywane nie tylko tradycyjnej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, ale także w informacji podsumowującej VAT-UE.

Jednocześnie należy pamiętać, że wystawiając faktury na rzecz firm z Unii Europejskiej, co do zasady nie należy stosować polskiej stawki VAT - przy eksporcie towarów należy przyjąć stawkę 0%. Eksport usług co do zasady nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Jeśli wskazana przez Pana faktura została wystawiona ze stawką polską, konieczne będzie dokonanie korekty. Niezbędne może okazać się skorygowanie deklaracji VAT za okres, w którym wystawił Pan niepoprawną fakturę. Dodatkowo proszę pamiętać o wystawieniu za ten właśnie miesiąc deklaracji VAT UE.

W takiej sytuacji pomocne może się okazać także złożenie tzw. czynnego żalu. W piśmie należałoby wyjaśnić przyczynę niedopatrzenia. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów