0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Remont pomieszczenia na cele działalności gospodarczej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem w trakcie remontu mieszkania, w którym jeden pokój zamierzam przeznaczyć na siedzibę mojej działalności gospodarczej. Posiadam faktury za nabycie materiałów potrzebnych do wykończenia danego pomieszczenia, tj. tapety, farby czy panele podłogowe. Czy muszę je wprowadzić bezpośrednio do kosztów, czy też powiększą one wartość początkową pokoju, jeżeli wprowadzę go do ewidencji środków trwałych?

Zamierzam również zakupić meble do gabinetu. W jaki sposób ująć ich zakup w kosztach przedsiębiorstwa?

Zbigniew, Warszawa

 

Jeżeli zamierza Pan wprowadzić pomieszczenie do środków trwałych, to należy to zrobić dopiero po zakończeniu prac remontowych. Zatem wartość początkową pokoju ustala się w oparciu o koszty nabycia materiałów wynikające z zebranych faktur. Jednocześnie nie ma znaczenia, jakich okresów rozliczeniowych w ciągu roku dotyczą dokumenty. Suma wartości netto z posiadanych faktur będzie powiększała wartość początkową pomieszczenia wprowadzanego do ewidencji środków trwałych. Podatek VAT podlega odliczeniu w okresie, w którym po stronie sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż w okresie otrzymania faktury albo w jednym z dwóch kolejnych. 

Odnośnie nabycia mebli na wyposażenie gabinetu, jeżeli stanowią nierozłączny zestaw meblowy o łącznej wartości przekraczającej 3500 zł, wówczas należy wprowadzić je do ewidencji środków trwałych. Jeżeli jednak ich wartość jest niższa, można zaliczyć je jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów