0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Usługi o niskiej wartości dodanej a dokumentacja cen transferowych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Tematyka usług o niskiej wartości dodanej związana jest z problematyką cen transferowych. Przyjęte w tym zakresie rozwiązania określane jako „safe harbour” („bezpieczna przystań”) oparte są na standardach wypracowanych w Wytycznych OECD oraz w pracach Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych w zakresie usługi o niskiej wartości dodanej. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze przepisy w tym zakresie ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków dokumentacyjnych.

Warunki ustalania cen pomiędzy podmiotami powiązanymi

Rozpoczynając od kwestii podstawowych, wskażmy, że zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. W przypadku gdy podmioty powiązane we wzajemnych relacjach nie zachowują poziomu cen rynkowych, narażają się na działanie ze strony organów podatkowych.

Otóż w myśl art. 11c ust. 2 ustawy o CIT, jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Organ podatkowy bierze pod uwagę faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia i realizacji transakcji kontrolowanej oraz zachowanie stron tej transakcji.

Jak podaje art. 11c ust. 4 ustawy o CIT, w przypadku gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej lub zawarłyby inną transakcję, lub dokonałyby innej czynności, uwzględniając:

  1. warunki, które ustaliły między sobą podmioty powiązane;
  2. fakt, że warunki ustalone między podmiotami powiązanymi uniemożliwiają określenie ceny transferowej na takim poziomie, na jaki zgodziłyby się podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną, uwzględniając opcje realistycznie dostępne w momencie zawarcia transakcji

– organ ten określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia transakcji kontrolowanej, a w przypadku gdy jest to uzasadnione, określa jego z transakcji właściwej względem transakcji kontrolowanej.

W świetle powyższego, jeżeli organ stwierdzi, że zaistniały przesłanki pozwalające na dokonanie oszacowania, przeprowadza korektę cen w transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Istotnego znaczenia przy okazji szacowania, a precyzyjniej rzecz ujmując – dokonywania analizy porównywalności transakcji – nabierze dobranie materiału porównawczego do oceny rynkowości tych transakcji podlegających kontroli. Ustaleniu tych warunków w porównywalnych transakcjach pomiędzy podmiotami niezależnymi towarzyszyć musi ustalenie porównywalności transakcji (podmiotów dokonujących transakcji), z uwzględnieniem pełnionych przezeń funkcji i strategii gospodarczych. 

Przy czym, jak wskazał WSA w Gdańsku w wyroku z 28 lipca 2020 roku (I SA/Gd 184/20), szacowanie cen stosowanych w transakcjach zawieranych przez podatników z podmiotami powiązanymi nie może się odbywać wyłącznie przez proste przeniesienie ceny bądź marży z transakcji zawartej pomiędzy podmiotami niezależnymi – bez jednoczesnej oceny porównywalności warunków tych transakcji. Organ podatkowy, opierając się na danych porównawczych, powinien zatem przede wszystkim wykazać miarodajność porównywanych transakcji (podmiotów), a przez to odnieść się także do funkcji i strategii gospodarczych, stosowanych przez podmioty, również w kontekście oceny znaczenia tych czynników dla możliwości porównania.

W sytuacji, gdy podmioty powiązane we wzajemnych transakcjach ustalają cenę odbiegającą od ceny rynkowej (jaką przyjęłyby podmioty niepowiązane), organy podatkowe uprawnione są do określenia dochodu lub straty na podstawie transakcji właściwej.

Transakcje kontrolowane stanowiące usługi o niskiej wartości dodanej

Pewne odstępstwo (określane jako „safe harbour”) w zakresie określania dochodu lub straty w stosunku do transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi przewidziano w zakresie usług o niskiej wartości dodanej. Przepisy w tym zakresie stanowią odzwierciedlenie Wytycznych OECD, gdzie wskazano, że dla tej kategorii usług ryzyko transferu zysków jest niewielkie.

Jak wynika z treści art. 11f ust. 1 ustawy o CIT, w przypadku transakcji kontrolowanych stanowiących usługi o niskiej wartości dodanej organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości narzutu na kosztach tych usług, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  1. narzut na kosztach tych usług został ustalony przy wykorzystaniu metody koszt plus lub marży transakcyjnej netto i wynosi:
    • nie więcej niż 5% kosztów – w przypadku nabycia usług,
    • nie mniej niż 5% kosztów – w przypadku świadczenia usług;
  2. usługodawca nie jest podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową;
  3. usługobiorca ma kalkulację obejmującą następujące informacje:
  • rodzaj i wysokość kosztów uwzględnionych w kalkulacji,
  • sposób zastosowania i uzasadnienie wyboru kluczy alokacji dla wszystkich podmiotów powiązanych korzystających z usług,
  • opis transakcji, w tym analizę funkcji, ryzyk i aktywów.

Przykład 1.

Spółka A z Polski jest powiązana kapitałowo ze spółką B z Luksemburga. Spółka B wykonała na rzecz spółki A usługę w zakresie szkolenia pracowników. Narzut zysku na kosztach ustalony według metody koszt plus ustalono na poziomie 5%. Czy w opisanym przypadku organ podatkowy może dokonać recharakteryzacji transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi?

Organ podatkowy odstąpi od ustalenia dochodu pomiędzy podmiotami powiązanymi (nawet jeżeli nie zachowano ceny rynkowej), jeżeli spółka A będzie mieć dokumentację w zakresie kalkulacji obejmującej następujące informacje: rodzaj i wysokość kosztów uwzględnionych w kalkulacji, sposób zastosowania i uzasadnienie wyboru kluczy alokacji dla wszystkich podmiotów powiązanych korzystających z usług, opis transakcji, w tym analizę funkcji, ryzyk i aktywów.

Dodatkowo należy też wskazać, że zgodnie z art. 11f ust. 2 ustawy o CIT powyższy przepis ma zastosowanie do usług o niskiej wartości dodanej, które spełniają łącznie następujące warunki:

  1. mają charakter usług wspomagających działalność gospodarczą usługobiorcy;
  2. nie stanowią głównego przedmiotu działalności grupy podmiotów powiązanych;
  3. wartość tych usług świadczonych przez usługodawcę na rzecz podmiotów niepowiązanych nie przekracza 2% wartości tych usług świadczonych na rzecz podmiotów powiązanych i niepowiązanych;
  4. nie są przedmiotem dalszej odprzedaży przez usługobiorcę, z wyłączeniem transakcji, o których mowa w art. 11n pkt 10.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że podmioty powiązane dokonujące transakcji kontrolowanych o wartości przekraczających limity określone w art. 11k ust. 2 ustawy o CIT mają obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Jednakże, jak podaje art. 11n pkt 11 ustawy o CIT, obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych stanowiących usługi o niskiej wartości dodanej – w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 11f. 

W zakresie obowiązków dokumentacyjnych wskażmy zatem, że podmiot powiązany spełniający warunki „safe harbour” w zakresie usług o niskiej wartości dodanej jest zwolniony z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, ale musi posiadać kalkulację określoną w art. 11f ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Podmioty powiązane dokonujące transakcji stanowiących usługi o niskiej wartości dodanej są zwolnione z konieczności sporządzenia dokumentacji cen transferowych (nawet jeżeli zostały przekroczone progi dokumentacyjne), jednakże należy pamiętać o konieczności złożenia informacji o cenach transferowych TPR(C).

Wykaz usług o niskiej wartości dodanej, o których mowa w art. 11f ustawy o CIT, stanowi załącznik nr 6 do ustawy o CIT. W przypadku tych usług istnieje możliwość skorzystania z preferencji w postaci odstąpienia od szacowania dochodu (straty) przez organy podatkowe, ale wyłącznie w sytuacji, gdy są spełnione warunki określone w art. 11f ustawy o CIT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów