Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-12-31

Artykuły:

Miejsce świadczenia usługi turystycznej a opodatkowanie VAT

Dowiedz się, jak prawidłowo określić miejsce świadczenia usługi turystycznej i jakie ma to znaczenie dla opodatkowania VAT. Wyjaśniamy zasady ogólne, wyjątki oraz procedurę VAT-marża, a także przedstawiamy praktyczne przykłady i interpretacje podatkowe!

31 grudnia 2024

Wniosek o obliczenie i pobieranie podatku 32%

Pracodawca ma obowiązek obliczania zaliczek na podatek z uwzględnieniem wniosków i oświadczeń złożonych przez pracownika. Kiedy złożyć wniosek o obliczenie i pobieranie podatku 32%? Przeczytaj i pobierz darmowy wzór w dwóch formatach!

31 grudnia 2024

Adresy do e-doręczeń – co należy wiedzieć?

Adresy do e-doręczeń będą obowiązkiem dla części podmiotów już od 1 stycznia 2025 roku. Znacznie ułatwi to dostarczanie korespondencji wymagającej potwierdzenia. Kogo dotyczy nowy obowiązek i co warto wiedzieć? Na pytania odpowiadamy w artykule.

31 grudnia 2024

Przekwalifikowanie samochodu osobowego na środek trwały w księgach rachunkowych

Przekwalifikowanie samochodu osobowego na środek trwały wiąże się ze specjalnym ujęciem tego zdarzenia w księgach rachunkowych. Musi być to zgodne z obowiązującymi przepisami. Jak należy tego dokonać, aby zdarzenie było zgodne z prawem? Sprawdź!

31 grudnia 2024

Rekompensata dla wierzyciela za koszty odzyskania należności

W stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami, rekompensata dla wierzyciela za koszty odzyskiwania należności to mechanizm, umożliwiający odzyskanie kosztów windykacji. Dowiedz się, czy przysługuje Ci zwrot kosztów dochodzenia należności za opóźnioną zapłatę!

31 grudnia 2024

Umowa na okres próbny w Kodeksie pracy

W kodeksie pracy są opisane rodzaje umów, a wśród nich umowa na okres próbny. Jest to specyficzna firma zatrudnienia, dzięki której pracodawca ma szansę poznać nowego pracownika. O czym pamiętać zawierając taką umowę? Dowiedz się!

31 grudnia 2024

Dodatkowe uprawnienia radnego, który jest jednocześnie pracownikiem

Osoby pełniące funkcję radnego są jednocześnie aktywne zawodowo. W związku z tym w naszym artykule przedstawiamy uprawnienia radnego, które mają na celu ułatwienie łączenia tych dwóch ról. Przeczytaj artykuł i sprawdź sam!

31 grudnia 2024

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia - czy pracownik musi go wykorzystać?

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może nakazać wykorzystać pracownikowi urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, by uniknąć konieczności wypłaty ekwiwalentu? Sprawdź!

31 grudnia 2024

Potrącenie z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego

Za prywatne wyjścia pracownika w godzinach pracy nie przysługuje mu wynagrodzenie. Zwykle czas ten jest przez pracownika odpracowywany, jednak nie zawsze. Przeczytaj i dowiedz się, jak wygląda potrącenie z wynagrodzenia za czas wyjścia prywatnego!

31 grudnia 2024

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy w spółce z o o. jest wkładem wnoszonym przez jej wspólników. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, podwyższenie kapitału zakładowego może przebiegać na dwa sposoby. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł!

31 grudnia 2024

Ryczałt ewidencjonowany w 2025 roku - kto może korzystać?

Ryczałt ewidencjonowany to niezwykle korzystna forma opodatkowania z uwagi na niskie stawki podatku. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej metody. Dowiedz się, kto nie może skorzystać z ryczałtu i ile wynosi kwota limitu w 2025 roku!

31 grudnia 2024

Czego nie robi biuro rachunkowe, czyli jakich czynności nie można oczekiwać od księgowej?

Podpisując umowę z biurem rachunkowym można oczekiwać zagadnień związanych z obsługą rachunkową, kontaktem z urzędami skarbowymi i ZUS, itp. Warto odpowiedzieć na pytanie czego nie robi biuro rachunkowe i w jaki sposób zawrzeć z nim umowę. Przeczytaj!

31 grudnia 2024

Umowy o dzieło według nowych przepisów

Nowy Ład zmienił naliczanie wynagrodzeń o 180 stopni. Rewolucja dotyczyła nie tylko pensji pracowników, ale i zleceniobiorców i wykonawców. Co się zmieniło jeśli chodzi o umowy o dzieło? Czy nowe przepisy są korzystniejsze? Przekonaj się!

31 grudnia 2024

Progi podatkowe 2025 - pierwszy i drugi próg podatkowy według skali podatkowej w Polsce

Dochody podatników na zasadach ogólnych opodatkowane są według dwóch tzw. progów podatkowych. Dowiedz się, jak we właściwy sposób rozliczyć podatek dochodowy skalą podatkową oraz ile wynosi kwota, po przekroczeniu której obowiązuje drugi próg podatkowy!

31 grudnia 2024

Akta osobowe pracownika - jak należy je prowadzić

Przedsiębiorcy zatrudniający przynajmniej jednego pracownika mają obowiązek założenia mu teczki dokumentującej cały przebieg zatrudnienia. Jak prowadzić akta osobowe pracownika? Z ilu i jakich części się składają? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

31 grudnia 2024

Faktury kosztowe na przełomie roku – rozliczenie w PIT, CIT i VAT

Faktury kosztowe na przełomie roku potrafią być problematyczne. Jak rozliczyć podatek VAT od faktury? W jaki sposób ująć je w KPiR lub w księgach rachunkowych? Dowiedz się więcej na temat rozliczenia faktur kosztowych na gruncie PIT, CIT i VAT!

31 grudnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów