0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2025-02-03

Artykuły:

Renta wdowia - czym jest? Kto jest do niej uprawniony?

Do świadczenia jakim jest renta wdowia już na początku 2025 zostaną wprowadzone zmiany. Świadczenie to jest rozwiązaniem, które ma pomóc w redukcji ubóstwa wśród osób. Jakie są zasady jego przyznawania? Kto jest do niej uprawniony? Sprawdź już teraz!

3 lutego 2025

Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy w 2025 roku?

Jakie wymogi należy spełnić, aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe? Czy osobie, która nie przepracowała jeszcze 30 dni przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego? Kto wcześniej może nabyć prawo do takiego wynagrodzenia? Sprawdź!

3 lutego 2025

Druk ZUS Z-15A - jak wypełnić wniosek w 2025 roku, aby uzyskać zasiłek opiekuńczy?

Osoba posiadająca ubezpieczenie chorobowe ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy za czas sprawowania opieki nad dzieckiem. Jak należy poprawnie uzupełnić wniosek Z-15A w 2025 roku? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły omawianego tematu!

3 lutego 2025

Agio w spółce z o.o. – ujęcie w księgach rachunkowych

Agio w spółce z o.o. to nadwyżka wartości wkładu ponad nominalną wartość udziałów, która trafia na kapitał zapasowy. Jak ujmować je w księgach rachunkowych? Jak wpływa na CIT? Sprawdź zasady ewidencji i podatkowe konsekwencje agio w spółce.

3 lutego 2025

Przejście z ryczałtu na zasady ogólne a koszty podatkowe

Zmiana formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne może nastąpić nie tylko od nowego roku. Czy istnieje możliwość na zaksięgowanie kosztów z czasu opodatkowania ryczałtem? Sprawdźmy!

3 lutego 2025

Ryczałt ewidencjonowany w 2025 roku - kto może korzystać?

Ryczałt ewidencjonowany to niezwykle korzystna forma opodatkowania z uwagi na niskie stawki podatku. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej metody. Dowiedz się, kto nie może skorzystać z ryczałtu i ile wynosi kwota limitu w 2025 roku!

3 lutego 2025

Urlop opieka na dziecko 2025 - zasady przyznawania

Pracownik przysługują dwa płatne dni zwolnienia z pracy na sprawowanie opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14 lat. Kiedy pracownik może skorzystać z takiego zwolnienia w 2025? Czy urlop opieka na dziecko jest płatny? Przeczytaj w artykule!

3 lutego 2025

Obowiązki pracodawcy będącego osobą fizyczną

Ustawodawca pozwala przy tym, aby osoby fizyczne mogły pełnić funkcję zatrudniającego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku osób prawnych. Czy w takiej sytuacji obowiązki pracodawcy będącego osobą fizyczną są takie same jak w przypadku osoby prawnej?

3 lutego 2025

Sprzedaż produktów cyfrowych – aspekty prawno-księgowe

Jednym z pomysłów na biznes zyskujących coraz większą popularność jest sprzedaż produktów cyfrowych. Do produktów cyfrowych możemy zaliczyć np. kursy w formie nagrań, czy e-booki. Dowiedz się jakie obowiązki wiążą się ze sprzedażą produktów cyfrowych!

3 lutego 2025

Rozwiązanie umowy z przyczyn niedotyczących pracownika a informacja w świadectwie pracy

W procesie poszukiwania nowej pracy ważne dla nowego pracodawcy może być to, dlaczego pracownik opuścił poprzednie miejsce pracy. Czy w świadectwie pracy należy odnotować,informację że nastąpiło rozwiązanie umowy z przyczyn niedotyczących pracownika?

3 lutego 2025

Potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego

Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy są objęte ochroną przed potrąceniami. Należy więc, osobno obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i osobno z zasiłku chorobowego. Jakie są zasady dokonywania potrąceń? Przeczytaj i sprawdź!

3 lutego 2025

Dodatkowa premia z powodu inflacji 2025 r. - regulamin wynagradzania

Od dłuższego czasu Polacy zmagają się z problemem wysokiej inflacji. Obecnie jest to problem globalny. Czy dodatkowa premia z powodu inflacji może być przyznawana wybranym pracownikom? Dowiedz się więcej na temat regulaminu wynagradzania z artykułu!

3 lutego 2025

Ubezpieczenie menedżerów i prezesa - czym jest polisa D&O?

Polisa D&O chroni menedżerów i prezesów przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim. Dowiedz się, jaki jest zakres i wyłączenia tego ubezpieczenia, a także kiedy warto je rozważyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

3 lutego 2025

Środki trwałe w księgach rachunkowych - jak ewidencjonować?

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązane do prawidłowej ewidencji zdarzeń gospodarczych, również w zakresie operacji podejmowanych na składnikach majątku, jakimi są środki trwałe. Sprawdź, jak rozliczać środki trwałe w księgach rachunkowych!

3 lutego 2025

Wirtualne biuro WCZORAJ i DZIŚ - Dlaczego warto skorzystać i co zmieniło się w tej usłudze?

Prowadzenie działalności w Polsce wiąże się z koniecznością posiadania adresu rejestracyjnego dla firmy. Wirtualne biuro to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw tej i wielu innym potrzebom przedsiębiorców. Sprawdź dlaczego warto z niego skorzystać!

3 lutego 2025

Zawieszenie działalności a kasa fiskalna

Zawieszenie działalności wiąże się z obowiązkami przedsiębiorcy w różnych obszarach prawnych. Czy zawieszenie działalności uniemożliwia korzystanie z kasy fiskalnej po jej wznowieniu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

3 lutego 2025

Personel projektu w projektach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

Realizacja projektów EFS+ wymaga odpowiedniego personelu projektu. Przedsiębiorcy muszą przestrzegać wiele ściśle określonych przepisów, aby uzyskać dofinansowanie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo zatrudnić personel projektu!

3 lutego 2025

Odliczenie VAT od zakupu zagranicznej domeny internetowej - najważniejsze informacje

Odliczenie VAT od zakupu zagranicznej domeny internetowej może przysługiwać każdemu przedsiębiorcy, który posiada status czynnego podatnika VAT. Jak ta kwestia wygląda w świetle prawa? Na to pytanie odpowiadamy w artykule. Sprawdź!

3 lutego 2025

Odsetki od zaliczek na CIT i od rocznego podatku a korekta po kilku latach

Odsetki od zaliczek na CIT i od rocznego podatku mogą być naliczane w różny sposób, w zależności między innymi od momentu czasowego. Jest to kwestia, która zastanawia wielu przedsiębiorców. Szerzej omawiamy tę kwestię w artykule. Sprawdź!

3 lutego 2025

Różne formy opodatkowania wspólników spółki

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej często zadają sobie pytanie, czy różne formy opodatkowania wspólników spółki są możliwe. Zgodnie z przepisami tak, ale należy spełnić pewne warunki. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

3 lutego 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów