Ostatnie artykuły autora:
Oświadczenie majątkowe ORD-HZ - kiedy fiskus może żądać jego złożenia?
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej organy podatkowe mają prawo żądać od podatnika, aby złożył oświadczenie majątkowe ORD-HZ. W jakich jednak sytuacjach fiskus może żądać od podatnika złożenia oświadczenia majątkowego? Wyjaśniamy w artykule!
27 marca 2024
Kontrakt menedżerski wykonywany za granicą – rozliczenie dochodu
Przychody z tytułu wykonywanego kontraktu menedżerskiego mają szczególny status na gruncie podatku dochodowego. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak rozliczyć kontrakt menedżerski wykonywany za granicą!
27 marca 2024
Rozłożenie podatku na raty - czy jest możliwe?
Zdarzają się sytuacje, w których jednorazowa spłata podatku jest dla podatnika dużym obciążeniem. W takich przypadkach możliwe jest rozłożenie podatku na raty. W tym artykule wyjaśnimy, w jakich sytuacjach można skorzystać z tej ulgi!
27 marca 2024
Odprawa pracownicza - czy podlega opodatkowaniu PIT?
Pracownicy często mają wątpliwości czy odprawa pracownicza w związku z rozwiązaniem stosunku pracy musi być opodatkowana podatkiem dochodowym PIT. Wątpliwości wzbudza zapis w ustawie PIT, który przewiduje zwolnienie z podatku dla otrzymanych odszkodowań.
27 marca 2024
Niesłusznie pobrana zaliczka na podatek przez pracodawcę - jak ją odzyskać?
Zdarza się, że pracodawca pobierze zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości wyższej niż należna. W takiej sytuacji mamy do czynienia z nadpłatą. Sprawdź, czy niesłusznie pobrana zaliczka na podatek może zostać odzyskana w trakcie roku?
26 marca 2024
Nieskuteczność egzekucji a przerwanie biegu terminu przedawnienia - warto wiedzieć!
Zastosowanie środka egzekucyjnego ma wpływ na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Należy jednak zwrócić uwagę na nieskuteczność egzekucji a przerwanie biegu terminu przedawnienia, jak postępować, gdy egzekucja jest nieskuteczna? Sprawdź!
26 marca 2024
Stypendium aktywizacyjne - czy jest zwolnione z podatku dochodowego?
Przyznanie stypendium wiąże się z szeregiem konsekwencji podatkowych. Otrzymana kwota stanowi przychód dla beneficjenta. Co jednak, kiedy podatnik otrzymał stypendium aktywizacyjne? Czy podlega zwolnieniu z podatku dochodowego? Sprawdź!
26 marca 2024
Cesja leasingu na ryczałcie a stawka podatku
Przychody z przeniesienia praw do leasingu zawartego przez przedsiębiorcę są uznawane jako przychód z działalności gospodarczej Cesja leasingu na ryczałcie wciąż wzbudza kontrowersje w kwestii stawki podatku. Sprawdź stanowisko fiskusa w tej kwestii.
26 marca 2024
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu a podatek VAT
Właściciel ziemi może otrzymywać wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu. Czy taka czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Jak rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku VAT? Wyjaśniamy w artykule!
25 marca 2024
Niezłożenie rozliczenia rocznego PIT - jakie niesie konsekwencje?
Podatnicy po zakończonym roku zobowiązani są do złożenia zeznania rocznego w ściśle określonym terminie czyli do 30 kwietnia. Czy wiesz, jakie niesie za sobą konsekwencje niezłożenie rozliczenia rocznego PIT? Sprawdź, czy można przywrócić termin!
25 marca 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów