Ostatnie artykuły autora:
Umorzenie postępowania egzekucyjnego a zobowiązania podatkowe
Stosowanie środków egzekucyjnych ma istotne konsekwencje dla biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, stanowiąc okoliczność przerywającą jego bieg. Sprawdź, jak na kwestię przedawnienia, wpływa umorzenie postępowania egzekucyjnego.
2 kwietnia 2024
Odliczenie straty z najmu na ryczałcie - czy jest możliwe?
Najem prywatny podlega wyłącznie opodatkowaniu ryczałtem. W związku z tym, wielu podatników, którzy rozliczali się na zasadach ogólnych, stoi przed wyzwaniem rozliczenia straty z lat ubiegłych. Czy możliwe jest odliczenie straty z najmu na ryczałcie?
2 kwietnia 2024
KSeF dla podatników zwolnionych z VAT - jakie obowiązują zasady?
W związku z nadchodzącym obowiązkiem korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przez wszystkich podatników, pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Czy konieczne jest wystawianie faktur poprzez KSeF dla podatników zwolnionych z VAT? Sprawdź!
2 kwietnia 2024
Nakłady na nieruchomość we współwłasności - jak rozliczyć?
W przypadku małżeństwa rozliczenie nakładów na nieruchomość jest zazwyczaj proste. Sytuacja komplikuje się, gdy nieruchomość jest nabywana przez partnerów niebędących w związku małżeńskim. Jak rozliczyć nakłady na nieruchomość we współwłasności? Sprawdź
29 marca 2024
Ukryte zyski w fundacji rodzinnej - opodatkowanie CIT
Pojęcie ukrytych zysków znane jest przede wszystkim z kontekstu estońskiego CIT-u, ale coraz większego znaczenia nabiera również w odniesieniu do fundacji rodzinnych. Co zatem kiedy mają miejsce ukryte zyski w fundacji rodzinnej? Wyjaśniamy w artykule!
29 marca 2024
Limit kosztów dotyczący rat leasingowych a podatek VAT
Limit kosztów dotyczący rat leasingowych dotyczy przedsiębiorców posiadających pojazdy o wartości powyżej 150 000 zł (225 000 w przypadku pojazdów elektrycznych). Sprawdź, jak określić ten limit, z uwzględnieniem odliczenia podatku od towarów i usług!
29 marca 2024
Wynajem nieruchomości przez pełnomocnika - kto płaci podatek PIT?
Wynajem nieruchomości może być realizowany nie tylko bezpośrednio przez właściciela, ale również za pośrednictwem ustanowionego pełnomocnika. W jaki zatem sposób należy rozliczyć wynajem nieruchomości przez pełnomocnika na gruncie podatku dochodowego?
28 marca 2024
Szkolenie podwykonawców jako koszt podatkowy
Przedsiębiorcy często, dążąc do zwiększenia efektywności pracy, organizują szkolenia dla pracowników i podwykonawców. Omawiamy, czy wydatek poniesiony na szkolenie podwykonawców może stanowić koszt podatkowy oraz jakie są wykluczenia. Sprawdź!
28 marca 2024
Zwolnienie z PIT ze względu na własne cele mieszkaniowe przy zakupie działki rolnej
Zwolnienie z PIT ze względu na wydatkowanie środków na własne cele mieszkaniowe jest powszechnie wykorzystywaną ulgą przez podatników. Jednak czy możliwe jest zwolnienie z PIT ze względu na własne cele mieszkaniowe przy zakupie działki rolnej? Sprawdź!
28 marca 2024
Zwrot podatku u źródła w przypadku zerwania umowy z zagranicznym kontrahentem
Podatek u źródła pobierany jest w przypadku, gdy zagraniczny rezydent podatkowy świadczy określone usługi na terytorium Polski. Czy w przypadku zerwania umowy z zagranicznym kontrahentem możliwy jest zwrot podatku u źródła, który został wcześniej pobrany?
27 marca 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów