Ostatnie artykuły autora:
Dobrowolna odprawa wypłacona pracownikowi a koszty podatkowe pracodawcy
Wielu przedsiębiorców decyduje się na program dobrowolnych odejść, dlatego zdecydowaliśmy się zastanowić nad kontekstem czy odprawa wypłacona pracownikowi a koszty podatkowe są uzasadnione. W artykule wskażemy jak rozliczyć tego rodzaju koszty!
19 lutego 2024
Dobrowolna rezygnacja ze zwolnienia VAT - zasady i warunki rezygnacji
Podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT ma możliwość odstąpienia od tego udogodnienia poprzez złożenie formularza VAT-R. Dobrowolna rezygnacja ze zwolnienia VAT wiąże się z skutkami podatkowymi, które opisujemy w artykule.
19 lutego 2024
Brak wpisu hipoteki a zwrot podatku PCC - kiedy podatek podlega zwrotowi?
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) określa sytuacje, w których istnieje możliwość zwrotu zapłaconego podatku. Brak wpisu hipoteki a zwrot podatku PCC, czy możliwy jest zwrot podatku w takim przypadku? Sprawdź!
16 lutego 2024
Wpływ zwrotu akcyzy na podatki - konsekwencje
Podatniku! Zastanawiasz się co zrobić w sytuacji gdy przysługuje Ci zwrot akcyzy? Jaki jest wpływ zwrotu akcyzy na podatki - PIT oraz VAT? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule!
16 lutego 2024
Zbycie nieruchomości a rozdzielność bez podziału majątku - obowiązek podatkowy PIT
Podczas rozwodu dochodzi do podziału majątku, który później może podlegać odpłatnemu zbyciu. Odpowiadamy zatem czy zbycie nieruchomości a rozdzielność bez podziału majątku jest możliwa oraz jakie występują wtedy obowiązki podatkowe na gruncie podatku PIT.
16 lutego 2024
Wykreślenie z rejestru VAT - czy podatnik powinien być powiadomiony?
Zgodnie z ustawą o VAT, w pewnych sytuacjach, może nastąpić wykreślenie z rejestru VAT podatnika. Istotne jest, czy w takiej sytuacji powinien on otrzymać oficjalne pismo informujące o wykreśleniu? Co na ten problem mówi uchwała NSA? Sprawdź!
15 lutego 2024
Zagraniczny podatek dochodowy - czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Dla przedsiębiorców płacących podatek dochodowy za granicą istotne jest unikanie podwójnego opodatkowania. W artykule zajmiemy się natomiast kwestią, czy zagraniczny podatek dochodowy może być kosztem podatkowym przy rozliczaniu PIT w Polsce?
15 lutego 2024
Użyczenie w księgach rachunkowych - ewidencja
Umowa użyczenia co do zasady ma charakter nieodpłatny. Powoduje ona jednak powstanie przychodu po stronie biorącego z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Czy wiesz, jak prawidłowo wykazać użyczenie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy w artykule!
15 lutego 2024
Solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej - czy jest możliwe?
Analizujemy zakres czynności kosmetycznych wyłączonych z obligatoryjnego posiadania kasy fiskalnej. Odpowiadamy czy solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej jest prawnie uzasadnione oraz jakie warunki muszą zostać spełnione by korzystać z tego zwolnienia!
15 lutego 2024
Rozliczanie ulgi za złe długi przez nowego wspólnika - przedstawiamy warunki
Ulga za złe długi powoduje, że nieuregulowana należność wierzyciela może zmniejszyć podstawę opodatkowania w spółce. Odpowiadamy zatem czy rozliczanie ulgi za złe długi przez nowego wspólnika w spółce osobowej jest możliwe i jakie warunki należy spełnić!
15 lutego 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów