Ostatnie artykuły autora:
Zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych CIT - co warto wiedzieć?
Podatki dochodowy i VAT różnią się charakterem, pierwszy jest bezpośrednim obciążeniem dochodów, a drugi pośrednim obciążeniem obrotu towarami lub usługami. Mimo to, w pewnych sytuacjach może mieć miejsce zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych.
22 lutego 2024
Likwidacja polisy na życie a przychód podatkowy
Likwidacja polisy na życie wiąże się z wieloma pytaniami, a jednym są skutki podatkowego tego zdarzenia. Czy zwrot składek podlega opodatkowaniu? A może zysk z polisy? Sprawdź, jak wyglądają zasady opodatkowania zwrotów składek z polisy na życie.
22 lutego 2024
Najem prywatny a składka zdrowotna - czy trzeba opłacać?
Dowiedz się, czy przedsiębiorca lub osoba prywatna prowadząca najem prywatny zobowiązani są do opłacania składki zdrowotnej? Najem prywatny a składka zdrowotna - sprawdź, czy opłacając składkę zdrowotną dobrowolnie można obniżyć podatek dochodowy!
22 lutego 2024
Import towarów w KPiR a moment otrzymania faktury
Niejednokrotnie omawiany był już temat postępowania na gruncie VAT w przypadku importu towarów. Jak jednak rozliczyć import towarów w KPiR? Czy data otrzymania faktury ma znaczenie? Co jeśli fakturę otrzymamy w innym terminie aniżeli towar? Odpowiadamy!
21 lutego 2024
Jak wykazać w pliku JPK V7 sprzedaż VAT marża z możliwością korygowania
Zaliczka na poczet przyszłych usług turystycznych występuje w postaci marży szacunkowej. Na gruncie ustawy o VAT zastanowimy się, jak wykazać w pliku JPK V7 sprzedaż VAT marża i ująć w niej ewentualną korektę na podstawie późniejszych rzeczywistych kwot.
21 lutego 2024
Doręczenie pisma małoletniemu - czy wywołuje skutki procesowe?
Artykuł omawia problematykę doręczenia pism podatnikom przez urząd skarbowy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy miejsce ma doręczenie pisma małoletniemu domownikowi. Czy takie doręczenie jest skuteczne? Co na ten temat mówią przepisy? Sprawdź!
20 lutego 2024
Fakturowanie depozytu prosumenckiego na gruncie VAT
Depozyt prosumencki to pojęcie związane z rozliczaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne. Czy jest to czynność opodatkowana na gruncie VAT? Czy obowiązkowe jest fakturowanie depozytu prosumenckiego? Odpowiadamy w artykule!
20 lutego 2024
Faktura WDT wystawiona po terminie – rozliczenie u sprzedawcy
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów została wymieniona jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Sprzedawca ma obowiązek udokumentować WDT fakturą. Co jeśli będzie faktura WDT wystawiona po terminie? Czy pozostaje prawo do stawki 0%? Sprawdź!
20 lutego 2024
Faktura korygująca otrzymana po likwidacji działalności
Faktura korygująca jest podstawą do zmniejszenia lub zwiększenia kwoty podatku do odliczenia u nabywcy. Co jednak, gdy ma miejsce faktura korygująca otrzymana po likwidacji działalności? Jak prawidłowo rozliczyć fakturę? Odpowiadamy!
20 lutego 2024
Rezydencja podatkowa uchodźcy z Ukrainy - zasady ustalania
Rezydencja podatkowa wpływa na ustalenie miejsca i sposobu opodatkowania danego podatnika. Wyjaśniamy, jakie są zasady ustalania rezydencji podatkowej osoby fizycznej oraz jak ustalana jest rezydencja podatkowa uchodźcy z Ukrainy przebywającego w Polsce.
19 lutego 2024
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
Najchętniej czytane
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Skala podatkowa 2024 a kwota wolna od podatku w 2024 roku
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Dni wolne od pracy 2025. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?
Wzory dokumentów