Prawo pracy
Skrócenie okresu wypowiedzenia - kiedy jest możliwe?
Skrócenie okresu wypowiedzenia może mieć miejsce w ściśle określonych przypadkach. Poznaj warunki, jakie musi spełnić pracodawca. Dowiedz się więcej o wysokości odszkodowania i sposobie wypełniania świadectwa pracy w tym przypadku. Zobacz!
14 lipca 2021
Regulamin pracy - sprawdź, co powinien zawierać
Czy regulamin pracy może stanowić podstawę roszczeń pracowniczych czy też rękojmię do egzekwowania konsekwencji niestosowania się przez pracowników do wspomnianych regulacji? Kiedy regulamin powinien zostać stworzony oraz co powinien zawierać? Sprawdź!
8 września 2020
Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym
Zatrudnienie cudzoziemca w trybie uproszczonym nie jest skomplikowane. Wiąże się jednak z dopełnieniem odpowiednich formalności. O czym powinien pamiętać pracodawca, podejmując współpracę z obcokrajowcem? Przeczytaj artykuł i przekonaj się!
6 maja 2020
Duplikat świadectwa pracy - jak sporządzić?
Obowiązkiem pracodawcy, który zatrudnia pracowników na umowę o pracę, jest przekazanie świadectwa pracy. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik zniszczy lub zgubi dokument? Czy pracodawca ma obowiązek wystawić duplikat świadectwa pracy? Sprawdź!
17 listopada 2021
Umowa przedwstępna - kiedy warto ją zawrzeć z pracownikiem?
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy umowa przedwstępna zawarta z pracownikiem jest korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy oraz co powinna zawierać taka umowa i czy możliwe jest odstąpienie od umowy przez pracownika bądź pracodawcę? Sprawdź!
24 sierpnia 2018
Kiedy można zastosować kary porządkowe dla pracowników?
Kodeks pracy daje pracodawcy możliwość ukarania swoich pracowników za nieprzestrzeganie obowiązków pracowniczych lub naruszenie dyscypliny pracy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie kary porządkowe i w jakich sytuacjach może zastosować pracodawca!
22 lutego 2022
Podnoszenie kwalifikacji przez pracownika
Pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę Kodeks pracy daje możliwość kształcenia się. Podnoszenie kwalifikacji przez pracownika wiąże się z uprawnieniami, jakie przysługują pracownikowi. Dowiedz się więcej o obowiązkach pracodawcy w tym zakresie!
13 sierpnia 2021
Czas pracy w podróży służbowej - jak go liczyć?
Przez podróż służbową rozumie się podróż odbywaną przez pracownika na polecenie pracodawcy. Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który jest w delegacji? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tego jak liczyć czas pracy w podróży służbowej!
31 sierpnia 2019
Podróż służbowa pracownika
Podróż służbowa pracownika - zarówno krajowa, jak i zagraniczna - wiąże się z koniecznością odpowiedniego udokumentowania poniesionych kosztów. Jaką dokumentację powinny prowadzić przedsiębiorstwa?
4 marca 2020
Renta z tytułu niezdolności do pracy - sposób obliczania
Renta z tytułu niezdolności do pracy obliczana jest na podstawie dwóch filarów - jeden z nich to część socjalna, obligatoryjna dla wszystkich, drugi natomiast zależny jest od stażu pracy oraz wysokości otrzymywanych wynagrodzeń. Dowiedz się więcej!
6 stycznia 2022
Godziny nadliczbowe – jak ustalić dodatkowe wynagrodzenie?
Godziny nadliczbowe umożliwiają pracownikowi uporanie się z zaległościami, znalezienie czasu na własną inicjatywę oraz zarobienie dodatkowego wynagrodzenie. Przeczytaj i dowiedz się, ile dodatkowego wynagrodzenia przysługuje za pracę w nadgodzinach!
11 września 2020
Dofinansowanie od pracodawcy na okulary dla pracownika
Jeśli lekarz medycy pracy stwierdzi, e pracownik wykonując prace na swoim stanowisku musi nosić okulary korekcyjne, wtedy pracodawca ma obowiązek dofinansować ich zakup. Przeczytaj i sprawdź ile może wynosić dofinansowanie na okulary dla pracownika!
26 stycznia 2022
Nazwa umowy nie zawsze decyduje o jej rodzaju
Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie mogą zostać potraktowane jak umowa o pracę. Pozwala to na wysnucie wniosku, że nazwa umowy nie zawsze decyduje o jej rodzaju. Sprawdź, jakie są cechy charakterystyczne umowy o dzieło i zlecenie!
29 sierpnia 2017
W jakich sytuacjach dozwolona jest praca w niedziele i święta?
Praca w niedziele i święta jest zjawiskiem powszechnym w wielu zawodach. Czy wiesz, w jakich branżach jest ona dozwolona? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w jakich sytuacjach pracownik może wykonywać swoje obowiązki, podczas gdy inni mają wolne!
19 lutego 2022
Czy studia opłacone przez pracodawcę są przychodem pracownika?
Pracodawca w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych swoich pracowników niekiedy wysyła ich na szkolenia bądź studia. Zastanawiające jest czy studia opłacone przez pracodawcę są przychodem pracownika? Aby uzyskać odpowiedź przeczytaj nasz artykuł!
23 sierpnia 2021