Prawo pracy
Jak przechowywać e-akta osobowe?
Wiele wskazuje na to, że coraz bliżej jest do momentu, kiedy dokumentacja pracownicza będzie prowadzona i przechowywana w wersji elektronicznej. Czy przedsiębiorcy wiedzą jak przechowywać e-akta osobowe, aby dane w nich zawarte były bezpieczne? Sprawdź!
20 maja 2022
Akta pracownicze w formie elektronicznej - wszystko co należy wiedzieć
Akta pracownicze w formie elektronicznej - marzenie wielu pracodawców. Niestety termin wejścia w życie nowych przepisów ponownie został przesunięty, tym razem na 1 stycznia 2019r. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat e-akt osobowych.
17 stycznia 2022
Wygaśnięcie umowy o pracę - kiedy następuje?
Wygaśnięcie umowy o pracę może zaistnieć tylko w ściśle określonych warunkach. Jakie są ich przyczyny? Jakie terminy obowiązują w poszczególnych przypadkach? Poznaj prawa strony umowy w przypadku tego typu zakończenia współpracy. Przeczytaj nasz artykuł!
25 czerwca 2022
Praca tymczasowa - zmiany od 1.06.2017r.
Od 1.06.2017 r. ustanowiono zmiany dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych. Od czerwca praca tymczasowa może być wykonywana u danego pracodawcy użytkownika przez maksymalnie 18 miesięcy. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono? Sprawdź koniecznie!
17 stycznia 2022
Świadectwo pracy - jakie zmiany obwiązują od 2017 r.?
W 2017 r. zmieniły się zasady wystawiania świadectw pracy. Obecnie zostały dodane elementy stosunku pracy bądź danych pracownika, które powinny znaleźć się w świadectwie. Sprawdź, co zostało zmienione, i jak teraz powinno wyglądać świadectwo pracy.
17 stycznia 2022
Ochrona przedemerytalna pracowników - zmiany od 1 października 2017
W 2017 r. zmieniają się przepisy dotyczące wieku ochronnego osób, które będę odchodzić na emeryturę. Podyktowane jest to zmianą przepisów dotyczących wieku emerytalnego. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy ochrona przedemerytalna będzie obowiązywać?
17 stycznia 2022
Dowóz do pracy - czy stanowi przychód pracownika?
W dużych zakładach pracy często można się spotkać z różnego rodzaju świadczeniami na rzecz pracowników. Jednym z nich jest nieodpłatny dowóz do pracy. Czy takie świadczenia zawsze korzystają ze zwolnienia z opodatkowania? Przeczytaj i sprawdź!
17 stycznia 2022
Potrącenia komornicze z zasiłków w 2017r.
Potrącenia komornicze płatnik składek zobowiązany jest dokonywać bez względu na to, czy pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym, czy nie. Nie ma znaczenia też, czy pracownik pobiera zasiłek, czy wynagrodzenie chorobowe. Przeczytaj więcej w artykule!
8 kwietnia 2019
Czy opuszczenie miejsca pracy może być usprawiedliwione?
Czy opuszczenie miejsca pracy przez pracownika może zostać usprawiedliwione? Jakie kroki może podjąć pracodawca, gdy pracownik bez jego zgody opuści miejsce pracy? Czy pracodawca może zastosować karę porządkową? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się!
5 czerwca 2022
Czas pracy - wszystko co warto wiedzieć na ten temat
Czas pracy obejmuje okres faktycznego świadczenia pracy oraz pewne okresy, podczas których pracownik nie wykonuje swoich obowiązków. Czytając artykuł, dowiesz się, jakie okresy wlicza się do czasu pracy, a jakie do niego nie należą. Sprawdź koniecznie!
20 marca 2022
Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu?
Sporządzona umowa o pracę powinna określać na piśmie podstawowe ustalenia dotyczące zatrudnienia nowego pracownika oraz zawierać wszystkie elementy regulowane przez Kodeks pracy. Przeczytaj i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy jej podpisywaniu.
3 lipca 2019
Zlecenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Przedsiębiorcy rozliczają wykonywane prace jako przychód z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej lecz zdarza się, iż podpisują oni umowę zlecenia. Jak rozliczyć zlecenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą? Zobacz w naszym artykule!
19 lipca 2021
Rachunek od wykonawcy dzieła lub zlecenia - czy jest konieczny?
Umowy cywilnoprawne to sposób na zawarcie współpracy z osobą, która nie prowadzi działalności. Zawarcie takiego kontraktu pociąga za sobą koszty. Jak należy uwzględnić takie wydatki w swojej firmie? Najlepiej na podstawie wystawionego przez zleceniobiorcę
17 stycznia 2022
Okresy nieświadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie
Za czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie. Zdarza się również, że jest ono należne za okresy nieświadczenia pracy, które są wliczane do czasu pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
28 czerwca 2018
Czas pracy osoby niepełnosprawnej w praktyce
Osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może pracować więcej niż 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. Jak powinien wyglądać czas pracy osoby niepełnosprawnej? Dowiedz się!
13 grudnia 2021