Prawo pracy
Obniżenie urlopu wypoczynkowego w związku z odbywaniem dobrowolnej służby wojskowej
Wymiar urlopu wynosi: 20 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Czy okres pełnienia dobrowolnej służby wojskowej wpływa na obniżenie urlopu wypoczynkowego? Sprawdź to!
6 czerwca 2023
Pełnomocnictwo dla kadrowej krok po kroku
W wielu przypadkach osobą wyznaczoną do dokonywania w imieniu pracodawcy czynności w sprawach z zakresu prawa pracy jest pracownik komórki ds. kadr. Powinien on jednak posiadać stosowne upoważnienie. Jak powinno wyglądać pełnomocnictwo dla kadrowej.
1 czerwca 2023
Minimalny wymiar czasu pracy i wynagrodzenia dla cudzoziemca
Czy zasady dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę są tożsame dla Polaków i cudzoziemców? Dowiedz się więcej na temat tego Jaki jest wymiar czasu pracy i wynagrodzenia dla cudzoziemca oraz kiedy jest on uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.
31 maja 2023
Odwołanie do sądu pracy
Pracownik wnoszący pozew albo składający wniosek o wszczęcie postępowania nieprocesowego, lub strona wnosząca odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Jak napisać odwołanie o sądu pracy? Sprawdź to!
31 maja 2023
Czy zmiana organizacji czasu pracy wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego?
Umowa o pracę to nic innego jak określone zasady współpracy między pracodawcą a pracownikiem. Jednak nie każda zmiana wiąże się z konicznością zmian zapisów w umowie. Czy zmiana organizacji czasu pracy wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego? Sprawdź
29 maja 2023
Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – zmiany w 2023 roku
Osoby niepełnosprawne są tak samo wartościowymi pracownikami jak pozostałe osoby. Dlatego pomimo dodatkowych obowiązków, pracodawca może liczyć na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Ile wynosi to dofinansowanie w 2023r? Sprawdź!
29 maja 2023
Kontrola trzeźwości pracowników a ochrona danych
Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Jakie przepisy należy tu stosować, o czym pamiętać? Czy kontrola trzeźwości pracowników może zwolnić z ochrony danych osobowych? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
26 maja 2023
Zwolnienie pracownika z powodu informacji podanej w mediach społecznościowych
Wpisy w internecie dokonywane przez pracowników niejednokrotnie mogą stawiać pracodawcę w złym świetle. Czy jest możliwe zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia z powodu informacji podanej w mediach społecznościowych? Dowiedz się więcej!
26 maja 2023
Stosowanie mniej korzystnych warunków zatrudnienia w małych firmach
Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy może wystąpić do związków zawodowych lub reprezentacji pracowników z wnioskiem o stosowanie mniej korzystnych warunków zatrudnienia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
25 maja 2023
Czy praca w godzinach nadliczbowych uznawana jest za nadgodziny?
Wykonywanie pracy poza normalnym czasem pracy można w wyjątkowych sytuacjach uznać za pracę w godzinach nadliczbowych. Przeczytaj artykuł i sprawdź jakie warunki musi spełnić zarówno pracodawca jak i pracownik.
24 maja 2023
Rezygnacja z wpłat do PPK - deklaracja traci ważność z końcem lutego 2027
Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Czy rezygnacja z wpłat do PPK jest konieczna? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat autozapisu PPK!
23 maja 2023
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony
Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas określony u danego pracodawcy? Jak prawidłowo wyliczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na określony czas? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
22 maja 2023
Pakiet mobilności a umowa zlecenie – jak rozliczać kierowcę-zleceniobiorcę?
Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej. jak go rozliczać? Jak od wynagrodzenia naliczać składki i podatek? Poznaj zagadnienie pakiet mobilności a umowa zlecenie!
19 maja 2023
Czy uczestnik PPK musi wskazać osobę uprawnioną do środków po naszej śmierci?
Uczestnik PPK może wskazać, w formie pisemnej, wybranej instytucji finansowej imiennie jedną lub więcej osób, które jako osoby uprawnione mają po jego śmierci otrzymać środki zgromadzone na jego rachunku PPK. Przeczytaj artykuł!
18 maja 2023
Ewidencja czasu pracy zdalnej - jak rejestrować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej?
Pracodawca jest obowiązany ewidencjonować czas dla potrzeb prawidłowego ustalenia należności zatrudnionego. Jak rejestrować godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej? Czy ewidencja czasu pracy zdalnej powinna być prowadzona? Sprawdź
18 maja 2023