0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Ryczałt czy kilometrówka za jazdy lokalne – kiedy stosować, jakie są różnice, jak opodatkować i oskładkować?

O tym, kiedy lepiej korzystać z ryczałtu, a kiedy z kilometrówki, decyduje liczba przejazdów pracownika w skali miesiąca. Czy zawsze? Co bardziej się opłaca ryczałt czy kilometrówka? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

29 września 2022

Prawo pracy

Zajęcie wynagrodzenia za pracę - czy komornik może zająć zasiłek?

Z czym wiąże się zajęcie wynagrodzenia pracownika dla podmiotu zatrudniającego? Jakie obowiązki wobec komornika ma pracodawca? Czy komornik może zająć zasiłek? Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej na ten temat i poznaj odpowiedzi na te pytania!

28 września 2022

Prawo pracy

Jak liczyć 183 dni pobytu pracownika w kraju oddelegowania?

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się osobę fizyczną, która przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jak liczyć 183 dni pobytu pracownika w kraju oddelegowania? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

28 września 2022

Prawo pracy

Czym jest czas pracy przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciel handlowy swoje obowiązki wykonuje w permanentnej podróży służbowej. Co powinno zostać uwzględnione w jego czasie pracy i jak należy go rozliczyć? Przeczytaj i dowiedz się, jak powinien być liczony czas pracy przedstawiciela handlowego!

26 września 2022

Prawo pracy

Zwrot nagrody jubileuszowej a korekty PIT

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem które wypłaca się pracownikom po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy. Zdarzają się sytuacje, że pracownik otrzyma nagrodę jubileuszową niezgodnie z przepisami. Czy konieczny jest zwrot nagrody jubileuszowej?

22 września 2022

Prawo pracy

Czym skutkuje odwołanie stanu epidemii?

Prawie dwa lata trwał stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Na szczęście 16 maja 2022 r. nastąpiło odwołanie stanu epidemii. Co się zmieniło? Jak ta miana wpłynęła na prawo pracy? Które przepisy szczególne przestały obowiązywać? Sprawdź!

21 września 2022

Prawo pracy

Podważanie umów B2B - konsekwencje

Podważanie umów B2B może odbyć się w sytuacji kiedy istnieje podejrzenie, że ten typ umowy stosowany jest zamiast umowy o pracę. Jakie jest ryzyko zakwestionowania umowy B2B? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

21 września 2022

Prawo pracy

Rozwiązanie umowy o pracę przed jej rozpoczęciem - czy możliwe?

Umowę można rozwiązać w każdym możliwym momencie, może to nastąpić z inicjatywy parownika lub pracodawcy. Czy rozwiązanie umowy o pracę jest możliwe przed jej rozpoczęciem? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat możliwości rozwiązania umowy!

21 września 2022

Prawo pracy

Czy okres doktoratu wlicza się do okresu pracy i wypływa na uprawnienia pracownicze?

Staż pracy ma znaczenie w przypadku niektórych uprawnień pracowniczych. Czy okres doktoratu wlicza się do okresu pracy i ma wpływ na wymiar urlopu, dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej i odprawy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

20 września 2022

Prawo pracy

Ustawa kominowa – ograniczenia dotyczące wynagrodzeń menedżerów

Ustawa z dnia 3 marca 2000 roku o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi to inaczej ustawa kominowa. W jakim celu została wprowadzona i czego dotyczy? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tej ustawy!

19 września 2022

Prawo pracy

Oddelegowanie pracownika do innej pracy niż określonej w umowie

Oddelegowanie pracownika - sytuacja kiedy pracodawca powierzył pracownikowi inną pracę niż ta wynikająca z zawartej z nim umowy. Co to oznacza dla pracownika i czy jest to zgodne z prawem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

19 września 2022

Prawo pracy

Niezdolność do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym a brak możliwości zapewnienia innej pracy

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną. Co gdy występuje niezdolność do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym a nie ma możliwości zapewnienia mu innej pracy? Sprawdź w naszym artykule!

19 września 2022

Prawo pracy

Zapisy w umowach cywilnoprawnych - których należy unikać?

Niektóre zapisy w umowach cywilnoprawnych mogą świadczyć o zawarciu umowy o pracę, zaś zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną jest niedopuszczalne i podlega odpowiedzialności karnej. Sprawdź, jakich zapisów w umowach cywilnoprawnych unikać!

9 września 2022

Prawo pracy

Jak wygląda wypowiedzenie umów cywilnych i kontraktów B2B?

W kodeksie cywilnym jest wiele umów nazwanych oraz nienazwanych. Jak powinno być skonstruowane wypowiedzenie umów cywilnych lub kontraktów B2B? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, co koniecznie należy zawrzeć w takim dokumencie!

8 września 2022

Prawo pracy

Szkody wyrządzone przez pracownika a odpowiedzialność pracodawcy

Co do zasady zarówno pracodawca jak i pracownik mają pewne prawa i obowiązki. Kto ponosi jednak odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pracownika? Jaka jest w tym zakresie odpowiedzialność pracodawcy? Na pytania odpowiadamy w artykule!

7 września 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów