0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Zwolnienia grupowe a przebywanie na urlopie wychowawczym

Pracodawca, który zdecyduje się na zwolnienia grupowe musi mieć na uwadze, jakie konsekwencje się z tym wiążą. Czy możliwe jest wtedy zakończenie stosunku pracy z osobą przebywającą na urlopie wychowawczym? Przeczytaj i dowiedz się!

7 września 2022

Prawo pracy

Ochrona pracownika przed zwolnieniem - kiedy jest uchylona?

Kodeks pracy przewiduje ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy w określonych przypadkach. Istnieją jednak sytuacje, kiedy ochrona pracownika przed zwolnieniem jest uchylona. W jakich sytuacjach można zwolnić pracownika chronionego? Sprawdź!

6 września 2022

Prawo pracy

Benefity dla pracowników na platformie internetowej – co ze składkami ZUS?

Pracodawcy coraz częściej gwarantują benefity dla pracowników, które znajdują się na platformie internetowej. Czy przychód z takich benefitów jest zwolniony z opodatkowania i oskładkowania? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

2 września 2022

Prawo pracy

Jakie wymieniamy dodatki do wynagrodzeń kierowców?

Przy zatrudnianiu kierowców prócz pensji zasadniczej często pojawiają się dodatkowe składniki. Przy zatrudnianiu kierowców prócz wynagrodzenia zasadniczego. Jakie dodatki do wynagrodzeń kierowców występują najczęściej? Sprawdź to!

2 września 2022

Prawo pracy

Jakie są wykroczenia przeciwko prawom pracownika?

W ramach współpracy nie tylko pracownik zobowiązany jest wywiązywać się z obowiązków wobec pracodawcy. Często również to pracodawcy popełniają wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Jakie są wykroczenia przeciwko prawom pracownika? Odpowiadamy!

31 sierpnia 2022

Prawo pracy

Przedawnienie roszczeń z umów cywilnoprawnych - kiedy następuje?

Przez jaki okres zleceniobiorca czy wykonawca może domagać się dopełnienia wszystkich obowiązków wynikających z tytułu zawartej umowy? Kiedy następuje przedawnienie roszczeń z umów cywilnoprawnych? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

31 sierpnia 2022

Prawo pracy

Czy możliwe jest uchylenie niższej normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej?

Pracownicy ze znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością nie mogą pracować w wymiarze czasu pracy przekraczającym 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Sprawdź czy możliwe jest uchylenie niższej normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej!

31 sierpnia 2022

Prawo pracy

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony – art. 36 kp

Długość okresu wypowiedzenia jest regulowana przez art. 36 kp i zależy od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. W jaki sposób można rozwiązać umowę o pracę? Ile wynosi okres wypowiedzenia dla umów na czas określony i nieokreślony? Przeczytaj!

29 sierpnia 2022

Prawo pracy

Rezydencja podatkowa a obowiązek podatkowy

Czy ustalenie rezydencji podatkowej cudzoziemca w Polsce następuje w oparciu o jego oświadczenie? Czym jest i czemu służy certyfikat rezydencji? Sprawdź w artykule czym jest rezydencja podatkowa i jak wpływa na obowiązek podatkowy!

29 sierpnia 2022

Prawo pracy

Nienormowany czas pracy - kiedy można go stosować?

Nienormowany czas pracy jest związany z zatrudnieniem pracownika na samodzielnym lub kierowniczym stanowisku. Nie zawsze jest to praca w godzinach nadliczbowych. Czym charakteryzuje si nienormowany czas pracy? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

29 sierpnia 2022

Prawo pracy

Przywrócenie pracownika do pracy – co mówi orzecznictwo?

Jeśli pracownik został zwolniony bezpodstawnie ma prawo odwołać się do Sądu Pracy. Sąd może odrzucić wniosek lub nakazać pracodawcy przywrócenie pracownika do pracy. Sprawdź, kiedy jest to możliwe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

29 sierpnia 2022

Prawo pracy

Nadpłata wynagrodzenia a rozliczenie składkowo-podatkowe osoby korzystającej z ulgi dla młodych

Jak wyglądają komplikacje wynikające z nieuzasadnionego nadpłacania wynagrodzeń pracownikom po ukończeniu 26 roku życia? Czy nadpłata wynagrodzenia wpływa na rozliczenie składkowo-podatkowe? Sprawdź w naszym artykule jak rozliczyć taką sytuacje!

24 sierpnia 2022

Prawo pracy

Odpowiedzialność z tytułu umowy zlecenia – kto ją ponosi?

Zarówno zleceniobiorca jak i zleceniodawca zobligowani są do przestrzegania zapisów zawartej umowy. Jaka jest odpowiedzialność z tytułu umowy zlecenia? Na te inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule! Przeczytaj koniecznie!

24 sierpnia 2022

Prawo pracy

Umowa w dwóch językach dla zagranicznego pracownika

Czy umowa dla zagranicznego pracownika może być sporządzona na jego wniosek tylko w jednym wskazanym języku obcym? Czy możliwa jest umowa w dwóch językach dla zagranicznego pracownika? Przeczytaj w naszym artykule i dowiedz się więcej!

22 sierpnia 2022

Prawo pracy

Pobyt i zatrudnienie obywateli państw trzecich

Aby legalnie pracować w Polsce potrzebne jest zezwolenie na pracę. W przypadku obywateli UE sprawa jest dość prosta. Inaczej jedna wygląda zatrudnienie obywateli państw trzecich. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat zezwoleń na pracę!

22 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów