0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Pobyt i zatrudnienie obywateli państw trzecich

Aby legalnie pracować w Polsce potrzebne jest zezwolenie na pracę. W przypadku obywateli UE sprawa jest dość prosta. Inaczej jedna wygląda zatrudnienie obywateli państw trzecich. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat zezwoleń na pracę!

22 sierpnia 2022

Prawo pracy

Wypadek przy pracy a odpowiedzialność cywilna pracodawcy

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć, a nastąpiło w związku z pracą. Jaka jest odpowiedzialność cywilna pracodawcy za wypadek pracownika? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź!

22 sierpnia 2022

Prawo pracy

RODO w umowach cywilnoprawnych - dane zleceniobiorcy

Zleceniodawcy mają niekiedy problem, jeśli chodzi o dane osobowe, jakich mogą żądać od zleceniobiorców. Jak wygląda kwestia RODO w umowach cywilnoprawnych? Przeczytaj i dowiedz się jakie dane osobowe można żądać od zleceniobiorcy!

19 sierpnia 2022

Prawo pracy

Nagrody uzyskane przez pracownika w konkursie firmowym a podatek

W niektórych firmach pracodawcy organizują konkursy dla pracowników. Czy nagrody uzyskane przez pracownika w konkursie firmowym są zwolnione z podatku? Jak je rozliczyć? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat opodatkowania nagród!

18 sierpnia 2022

Prawo pracy

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe - jak rozliczyć?

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe nie oznacza, że pracownik bezwzględnie musi się na nie stawić. Pracownik odbywający ćwiczenia wojskowe jest także pod szczególną ochroną Kodeksu pracy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

10 sierpnia 2022

Prawo pracy

Przewóz na potrzeby własne a rozliczenie kierowcy objętego pakietem mobilności

Wprowadzenie przepisów tzw. pakietu mobilności znacznie zmieniło rozliczanie wynagrodzeń kierowców. W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie pracownika objętego pakietem, a który wykonuje przewóz na potrzeby własne? Odpowiadamy na to pytanie!

8 sierpnia 2022

Prawo pracy

Dofinansowanie lub zwrot kosztów dojazdu do pracy

Jeżeli pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, może starać się o dofinansowanie lub zwrot kosztów dojazdu do pracy. Może je otrzymać ze środków Funduszu Pracy lub od pracodawcy. Przeczytaj kiedy można się starać o zwrot kosztów dojazdów. Sprawdź!

5 sierpnia 2022

Prawo pracy

Naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu – możliwe skutki prawne

W każdym miejscu pracy obowiązują zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Jeśli pracodawca dopuści się naruszenia tych zasad złamie podstawowe prawa pracownicze. Tym samym musi liczyć się z określonymi konsekwencjami prawnymi. Poznaj je!

4 sierpnia 2022

Prawo pracy

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy zawartej na pół roku?

Czy można zawrzeć umowę na okres 6 miesięcy, a także jakie są elementy, które obowiązkowo muszą zostać ujęte w takiej umowie? Jaki jest okres wypowiedzenia umowy zawartej na pół roku? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

4 sierpnia 2022

Prawo pracy

Pracodawca pobiera podatek od PIT-0 – co robić?

PIT-0 jest zwolnieniem podatkowym dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia i osiągają przychody za wykonywaną pracę. Pozwala on uzyskać im wyższe wynagrodzenie. Co jednak, jeśli pracodawca nie stosuje się do zwolnienia i pobiera podatek? Sprawdź u nas!

3 sierpnia 2022

Prawo pracy

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o świadczenie usług oraz kiedy należy je stosować?

Umowy cywilnoprawne takie jak umowa zlecenie, umowa o świadczenie usług czy umowa o dzieło są umowami często stosowanymi w praktyce obrotu gospodarczego. Przeczytaj i dowiedz się, czym różni się umowa zlecenia od umowy o świadczenie usług!

3 sierpnia 2022

Prawo pracy

Jak odbywa się kontrola limitów pracy tymczasowej?

Limitowanie okresów pracy tymczasowej ma na celu promowanie stałego zatrudnienia. Jak odbywa się kontrola limitów pracy tymczasowej? Kto może kontrolować te okresy? Czy ZUS i PIP mogą nakładać kary w tym zakresie? Przeczytaj nasz artykuł!

1 sierpnia 2022

Prawo pracy

Wynagrodzenie cudzoziemca 2022 – kontrowersje

Ostatnio kontrowersje budzi kwestia wynagrodzenia cudzoziemca i jego ukształtowania. Na czym one polegają? Jakie zmiany wprowadzono ustawą o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw? Przeczytaj jak wygląda wynagrodzenie cudzoziemca!

29 lipca 2022

Prawo pracy

Utrata zdolności do czynności prawnych przez stronę umowy zlecenia – co dalej?

Czy utrata zdolności do czynności prawnych przez stronę umowy zlecenia może powodować nieważność zawartej umowy? Gdzie wówczas zgłaszać swoje roszczenia w takiej sytuacji? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wówczas postępować.

29 lipca 2022

Prawo pracy

Praca zdalna - regulacje prawne i zmiany

Po wybuchu pandemii wielu pracodawców zdecydowało się na pracę w trybie zdalnym. Wykonywanie pracy w takiej formie zostało uregulowane w jednej z tarcz antykryzysowych. Czy w 2022 roku praca zdalna zostanie uregulowana również w kodeksie pracy? Sprawdź!

28 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów