Artykuł wyjaśni kwestię okresu wypowiedzenia umowy o pracę, którą zawarto na 6 miesięcy. Rozważania rozpoczną się od tego, czy można zawrzeć umowę na okres 6 miesięcy, a także jakie są elementy, które obowiązkowo muszą zostać ujęte w takiej umowie. W opracowaniu nie zabraknie przykładów, które pozwolą na praktyczne omówienie zagadnienia. Dodatkowo dowiesz się jaki jest okres wypowiedzenia umowy zawartej na pół roku!
Czy można zawrzeć umowę o pracę na pół roku?
Zgodnie z art. 251 Kodeksu pracy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3.
Zgodnie z powyższym, możliwe jest zawarcie umowy o pracę na okres 6 miesięcy. Nie ma bowiem żadnej dolnej granicy czasu trwania umowy o pracę.
Elementy składowe umowy o pracę
Umowa o pracę musi być zawarta na piśmie.
W umowie należy wskazać, obligatoryjnie, następujące elementy:
- strony umowy – czyli dane zakładu pracy oraz pracownika;
- rodzaj umowy – czy jest to umowa na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony;
- datę jej zawarcia;
- warunki pracy i płacy, w szczególności:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Ponadto pracodawca musi poinformować pracownika o:
- obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy;
- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę;
- wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego;
- obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę;
- układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.
Są to elementy i informacje obowiązkowe, każdy pracownik musi być o nich pouczony. Umowa o pracę powinna być zaś tak skonstruowana, aby była jednoznaczna i zrozumiała, zwłaszcza dla pracownika.
Sposoby rozwiązania umowy o pracę zawartej na 6 miesięcy
Umowa o pracę może być rozwiązana poprzez:
porozumienie stron;
Przykład 1.
Pani Marta, pracownica salonu fryzjerskiego, podjęła decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej w tej branży. Porozumiała się ze swoją szefową i panie na piśmie podpisały porozumienie w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym.
- oświadczenie 1 ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
- oświadczenie 1 ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
Przykład 2.
Pan Piotr, który jest księgowym, zatrudnionym w biurze rachunkowym, ma problemy z nadużywaniem alkoholu. Kilka razy zapomniał o terminie wykonania rozliczeń dla klientów, a następnie, 3 razy, został „złapany na gorącym uczynku” podczas spożywania alkoholu w zakładzie pracy. Otrzymywał kary porządkowe, a zakończyło się to zwolnieniem dyscyplinarnym – rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.
upływ czasu, na jaki została zawarta.
Przykład 3.
Pani Kaja została zatrudniona w wydawnictwie na stanowisku sekretarki na podstawie umowy o pracę na okres 6 miesięcy. Po tym czasie nie przedłużono jej umowy, co sprawiło, że rozwiązała się ona z upływem czasu, na jaki została zawarta.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na pół roku
Zarówno pracodawca, jak i pracownik, może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Oświadczenie powinno zostać złożone w formie pisemnej.
Przykładowa treść wypowiedzenia może brzmieć następująco: Oświadczam, że wypowiadam umowę o pracę z dnia 10 marca 2021 roku zawartą na 15 miesięcy, z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.
Umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 36 kp okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Wynika z tego zatem, przede wszystkim, że okres wypowiedzenia nie zależy od tego, na jaki czas jest zawarta umowa o pracę, a z tego, ile pracownik jest zatrudniony u konkretnego pracodawcy.
Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę bądź w ostatnim dniu miesiąca.
W przypadku 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia umowa rozwiąże się w sobotę po upływie pełnych 2 tygodni, a w przypadku miesięcznego okresu wypowiedzenia – ostatniego dnia kolejnego miesiąca po tym, w którym wypowiedziano umowę.
Przykład 4.
Pan Mariusz został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres 12 miesięcy u przedsiębiorcy – pana Bartosza. Po 10 dniach otrzymał jednak informację od innego pracodawcy, u którego starał się o pracę, że chce on go zatrudnić. Dlatego, po 10 dniach, złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Okres wypowiedzenia potrwa 14 dni, czyli dłużej niż czas, który przepracował u pana Bartosza.
Przepisy wskazują, że w przypadku zatrudnienia krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia to 2 tygodnie, a co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc.
W przypadku więc gdy umowa trwa dokładnie 6 miesięcy, to nie jest możliwe skorzystanie z miesięcznego okresu wypowiedzenia.
W chwili bowiem, gdy pracownik nabyłby do niego prawo, umowa zostałaby rozwiązana z upływem czasu, na jaki została zawarta.
Natomiast jeśli pracownik lub pracodawca, wcześniej zdecyduje się na złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wyniesie on 2 tygodnie.
W tym czasie pracownikowi przysługuje, zgodnie z art. 37 § 2 kp, 2 dni robocze zwolnienia na poszukiwanie pracy. Zachowuje prawo do wynagrodzenia w czasie tego zwolnienia.
Przykład 5.
Pani Anna została zatrudniona na stanowisku magazyniera w hurtowni kwiatów. Podpisała umowę o pracę na czas określony – 6 miesięcy. Nie sprawdzała się jednak na tym stanowisku, bo była zbyt wolna. Wobec tego pracodawca wypowiedział jej umowę, z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Do wypowiedzenia doszło w piątek, 4 marca 2022 roku. Umowa zostanie rozwiązana w sobotę, 19 marca, po upływie 2 tygodni.