Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Zakup kampera na gruncie podatku VAT i PIT

Zakup kampera stał się ze względu na wygodę podróżowania popularny wśród przedsiębiorców. Pojawia się zatem pytaniem jak rozliczyć taki zakup na gruncie VAT oraz PIT. Na początek warto określić cel wykorzystywania pojazdu.

12 czerwca 2024

Środki trwałe

Korekta odpisów amortyzacyjnych w księgach rachunkowych

Zdarzają się sytuacje, kiedy podatnik zobowiązany jest do korekty wcześniej dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Czy wiesz, jak korekta odpisów amortyzacyjnych powinna zostać wykazana w księdze rachunkowej? Sprawdź sposób księgowania w artykule!

12 czerwca 2024

Księgowość firm

Jakie obowiązki ma spółka nieruchomościowa w kontekście podatków?

W artykule omówiono wprowadzenie instytucji spółek nieruchomościowych do polskiego systemu podatkowego. Celem tego jest poprawa efektywności poboru podatku od zbycia udziałów przez nierezydentów. Jakie obowiązki podatkowe ma spółka nieruchomościowa?

11 czerwca 2024

Księgowość firm

Wyszukiwarka VIES - jak zweryfikować numer VAT UE i NIP z Unii Europejskiej?

Rozpoczynając współpracę z firmą z UE warto sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana do VAT-UE. Można tego dokonać przez bazę VIES – wyszukiwarkę znajdującą się na stronie Komisji Europejskiej. Sprawdź, dlaczego warto weryfikować klientów w systemie VIES!

25 października 2024

Księgowość firm

Kamper w działalności gospodarczej a koszty

W dobie pandemii kamper w działalności gospodarczej przestał być czymś wyjątkowym. Część przedsiębiorców decyduje się na zakup kampera w celu wynajmu czy też wykorzystania go w działalności jako mobilne biuro. Czy takie wydatki mogą być kosztem?

11 czerwca 2024

Ewidencje księgowe

Likwidacja zapasów w księgach - jak prawidłowo dokonać ewidencji?

Likwidacja zapasów jest nieodłącznym elementem zarządzania rzeczowymi aktywami obrotowymi w jednostkach gospodarczych. Dowiedz się, jak ujęta powinna być likwidacja zapasów w księgach rachunkowych i jak ją prawidłowo udokumentować!

10 czerwca 2024

Sprawozdawczość

Aktywa - definicja, przykłady i ich rodzaje

Aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, tak zaczyna się definicja aktywów. Co praktycznie do nich zaliczamy? Jakie wyróżniamy rodzaje aktywów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

7 czerwca 2024

Księgowość firm

UPL-1 po likwidacji firmy - wszystko co musisz wiedzieć!

Podatnicy składający deklaracje podatkowe, mogą ustanowić pełnomocnika w tym zakresie. UPL-1 to formularz, który to umożliwia. Pełnomocnictwo może być też udzielone w ramach przedsiębiorstwa. Czy UPL-1 po likwidacji firmy będzie obowiązywać? Przeczytaj!

7 czerwca 2024

Ewidencje księgowe

Sprzedaż gruntu niezabudowanego – jak rozliczyć?

Jak rozliczyć sprzedaż gruntu niezabudowanego? Kiedy sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich przypadkach możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania takiej sprzedaży podatkiem VAT.

6 czerwca 2024

Księgowość firm

Faktura korygująca rozwiązaniem na błędne dane nabywcy

Faktura korygująca ma za zadanie poprawić błędy w wystawionych dokumentach sprzedaży. Jednym z takich błędów może być przypadek, gdy wprowadzone dane odbiorcy są niewłaściwe. Czy w takiej sytuacji można wystawić fakturę korygującą i jak się ją ujmuje?

6 czerwca 2024

Księgowość firm

Samochód osobowy w leasingu - rozliczenie VAT

Użytkujesz samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego? Dowiedz się, w jaki sposób rozliczyć samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Kiedy przysługuje pełne odliczenie podatku VAT, a kiedy tylko częściowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

5 czerwca 2024

Środki trwałe

Motorower w firmie jako środek trwały - co warto wiedzieć?

Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na zakup motoroweru i wpisanie go do ewidencji środków trwałych. Motorower w firmie może budzić jednak pewne wątpliwości. Dowiedz się, czy jak należy rozliczyć jego zakup oraz jaką metodę amortyzacji należy zastosować!

5 czerwca 2024

Środki trwałe

Składnik majątku o wartości 10 000 zł – środek trwały czy wydatek?

Przedsiębiorco, czy wiesz w jaki sposób powinien być rozliczony wydatek poniesiony na zakup niskocennych środków trwałych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy składnik majątku o wartości 10 000 zł musi zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych!

5 czerwca 2024

Środki trwałe

Aport przedsiębiorstwa wraz ze środkami trwałymi a wycena składników majątku

Środki trwałe mogą zostać wniesione do spółki aportem. Aport przedsiębiorstwa wraz ze środkami trwałymi zobowiązuje spółkę do dokonania poprawnej wyceny tych składników majątku w razie ich późniejszej sprzedaży. Sprawdź, jak prawidłowo dokonać wyceny!

4 czerwca 2024

Środki trwałe

Zawieszenie amortyzacji środka trwałego używanego sezonowo

Przedsiębiorcy wykorzystujący środki trwałe w działalności gospodarczej dokonują odpisów amortyzacyjnych. Co w przypadku, gdy nie są one wykorzystywane przez cały rok? Sprawdź, jak wygląda zawieszenie amortyzacji środka trwałego używanego sezonowo!

4 czerwca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów