0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozliczenie faktur od Amazon z błędną stawką VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W przypadku zakupu towarów za pośrednictwem platformy Amazon zdarza się, że nabywca z Polski otrzymuje fakturę dokumentującą zakup z wykazanym podatkiem VAT oraz z adnotacją: „Podatek od sprzedaży zadeklarowany przez Amazon w kraju dostawy”. Jeżeli towar jest wysyłany z innego kraju UE, to taki przypadek należy przeanalizować pod kątem przepisów stanowiących o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT). W jaki sposób przebiega rozliczenie faktur od Amazon z błędnie wskazaną stawką VAT? Sprawdź w artykule!

Rozliczenie faktur od Amazon a miejsce dostawy towarów na gruncie podatku VAT

W sytuacji, gdy dostawa towarów odbywa się pomiędzy podatnikami VAT (również w sytuacji sprzedaży poprzez portal Amazon), zastosowanie znajduje ogólna reguła określająca miejsce dostawy towarów, wyrażona w art. 22 ust. 1 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią miejscem dostawy jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Jeżeli sprzedaż odbywa się w ramach UE, to po stronie sprzedawcy występuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, która korzysta ze stawki 0% VAT w kraju rozpoczęcia wysyłki. 

Natomiast po stronie kupującego podatnika z Polski występuje czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W myśl art. 25 ust. 1 ustawy VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. 

W przypadku wystąpienia WNT pojawia się mechanizm odwrotnego obciążenia, co oznacza, że to nabywca z Polski przejmuje obowiązek rozliczenia podatku należnego (art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT). Jednocześnie kwota podatku należnego jest dla nabywcy kwotą podatku naliczonego do odliczenia, dzięki czemu WNT jest neutralne podatkowo.

Zakup towarów od kontrahenta z UE poprzez portal Amazon stanowi dla polskiego przedsiębiorcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, co z kolei obliguje go do rozliczenia podatku należnego w Polsce.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a faktura wystawiona przez Amazon

W związku z powyższym pojawia się pytanie, co w sytuacji, gdy po stronie sprzedawcy dochodzi do WDT ze stawką 0%, jednakże polskiemu nabywcy Amazon doręcza fakturę z wykazanym podatkiem VAT oraz z adnotacją: „Podatek od sprzedaży zadeklarowany przez Amazon w kraju dostawy”. Czy w takim przypadku polski nabywca jest zwolniony z obowiązku rozpoznania WNT?

Należy wskazać, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

WNT występuje pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
      – z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

W świetle powyższego niezbędnym elementem dla uznania transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru jest:

  • dokonanie przemieszczenia towaru pomiędzy państwami członkowskimi;
  • nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, które ma miejsce w innym kraju członkowskim;
  • występowanie po jednej stronie transakcji polskiego podatnika, a po drugiej stronie podatnika podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego. 

Użyte pojęcie „dostawa” jest rozumiane jako nabycie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel, a zatem przeniesienie ekonomicznego władztwa nad rzeczą. Dla powstania obowiązku podatkowego w związku z dostawą towarów istotne jest umożliwienie wykonywania ekonomicznego władztwa nad rzeczą (towarem), przy czym fizyczne wydanie towaru nie jest niezbędne. Istotne jest, aby nabywca mógł nim rozporządzać jak właściciel. Rozporządzanie rzeczą jak właściciel nie jest tożsame z fizycznym władztwem nad rzeczą czy też fizycznym dysponowaniem towarem przez nabywcę w związku z wykonaną dostawą. 

Definicja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie odnosi się do kwestii związanych z wystawieniem faktury przez sprzedawcę. Co więcej, zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. To oznacza, że obowiązek podatkowy w ramach WNT powstaje nawet wówczas, gdy dostawca nie wystawi faktury.

W konsekwencji w sytuacji, gdy są spełnione warunki określone w art. 9 ust. 1 ustawy VAT, to polski nabywca ma obowiązek rozliczenia w kraju wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jest tak również, jeżeli dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów zostały przez dostawców błędnie opodatkowane VAT. Zatem nie tylko błędnie wykazany podatek VAT na fakturze, lecz także błędnie opłacony podatek VAT w kraju sprzedawcy nie zwalnia polskiego podatnika z obowiązku rozpoznania WNT.

Przykład 1.

Polska spółka Alfa zakupiła towar poprzez portal Amazon. Z tego tytułu otrzymała fakturę, z której wynika, że sprzedawcą jest firma mająca swoją siedzibę we Francji. Faktura sprzedaży zawiera podatek VAT według stawki 23% oraz z adnotację: „Podatek od sprzedaży zadeklarowany przez Amazon w kraju dostawy”. Z dokumentów transportowanych wynika, że towar został wysłany do Polski bezpośrednio z magazynu we Francji. W jaki sposób powinna postąpić polska spółka Alfa?

Pomimo wskazanych informacji w treści faktury polska spółka powinna rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce i odprowadzić podatek należny VAT z jednoczesnym prawem do odliczenia podatku naliczonego.

Można postawić tezę, że kwestie związane z wystawieniem faktury mają charakter jedynie formalny i nie wpływają na obowiązki określone przepisami ustawy VAT. Poprzez kształtowanie treści faktury nie można zmienić podmiotu zobowiązanego do rozliczenia podatku

Podobnie będziemy mieć do czynienia w przypadku braku rejestracji podatnika w ramach VAT czy też VAT UE. Jak wskazał WSA w Poznaniu w wyroku z 10 października 2012 roku (I SA/Po 771/12), rejestracja dla celów VAT nie czyni danego podmiotu podatnikiem tego podatku, lecz – poprzez stworzenie formalnego rejestru podatników – stanowi dla organów podatkowych łatwe źródło sprawowania nad nimi kontroli w zakresie prawidłowości rozliczenia się z tego podatku. System rejestracji oraz zasady fakturowania zostały odpowiednio sformalizowane w celu umożliwienia organom podatkowym kontroli prawidłowości rozliczeń podatkowych.

Status danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług jest kategorią obiektywną, niezależną od jego woli i od rejestracji dla potrzeb tego podatku. Fakt dokonania rejestracji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy VAT, służyć ma przede wszystkim organom podatkowym do założenia rejestru podatników, natomiast nie wywołuje skutków w zakresie obowiązków, gdyż obowiązek taki wynika z mocy prawa.

Otrzymanie faktury z Amazon z wykazanym podatkiem VAT oraz informacją o zapłacie podatku w kraju sprzedawcy nie zwalnia polskiego podatnika z obowiązku rozpoznania oraz rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli zostały spełnione warunki określonego w art. 9 ust. 1 ustawy VAT.

Podsumowując, w przypadku otrzymania faktury z Amazon należy przede wszystkim analizować okoliczności faktyczne związane z dostawą towarów, a nie treść samej faktury. Pamiętajmy, że to ogół zdarzeń związanych z samą procedurą dostawy towarów wpływa na obowiązki podatkowe nabywcy w zakresie podatku VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów