Księgowość firm
Potwierdzenie zapłaty jako podstawa do ujęcia wydatku w kosztach
Aby wydatek mógł być kosztem uzyskania przychodu, powinien być m.in. odpowiednio udokumentowany dowodem księgowym. Czy w niektórych przypadkach podstawą ujęcia wydatku w kosztach może być potwierdzenie zapłaty? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w artykule!
25 kwietnia 2021
Rabat jako przychód podlegający opodatkowaniu?
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często w celu pozyskania nowych klientów udzielają rabatów aby zwiększyć lojalność klientów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, Czy przyznany rabat powinien zostać potraktowany jako przychód podatkowy!
27 grudnia 2021
Towary handlowe oraz materiały a data ujęcia zakupu w KPiR
Przeczytaj i dowiedz się, jak ująć towary handlowe i materiały podstawowe w KPiR jeśli data dostawy nastąpiła wcześniej niż otrzymanie faktury. Kiedy należy zakwalifikować zakup towarów i materiałów jako koszt podatkowy w przypadku braku faktury? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej
Sprzedajesz firmową nieruchomość użytkową? W artykule znajdziesz wszystko o obowiązkach jakie generuje sprzedaż nieruchomości użytkowej wykorzystywanej w działalności gospodarczej oraz nieruchomości niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych. Sprawdź!
17 stycznia 2022
Jak zaksięgować fakturę - praktyczne przykłady
Jak zaksięgować fakturę - to pytanie często pada z ust przedsiębiorców. Wyjaśniamy, jak zaksięgować fakturę za hotel, zakup materiałów i towarów wraz z kosztami transportu, usługi gastronomiczne i cateringowe oraz odwrotne obciążenie. Dowiedz się więcej!
3 grudnia 2020
Dowód wewnętrzny - do czego służy i co można nim dokumentować?
Wydatki przedsiębiorcy mogą zostać udokumentowane m.in. poprzez fakturę, rachunek lub w niektórych przypadkach również za pomocą dowodu wewnętrznego. Dowiedz się czytając artykuł, do czego służy dowód wewnętrzny i jak prawidłowo go wystawić! Podpowiadamy!
17 października 2022
Przychody i koszty bankowe - prawidłowe rozliczenie w KPiR
Przychody i koszty bankowe ponoszone są przez przedsiębiorców, którzy posiadają konto do celów firmowych. W przypadku dokumentowania przychodów i kosztów bankowych nie są wymagane faktury VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak je poprawnie księgować!
13 maja 2021
Darmowe oprogramowanie do księgowości - musisz to wiedzieć!
W małych firmach samodzielne prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez przedsiębiorcę jest coraz cześciej stosowana praktyką. Dowiedz się, co zapewnia darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR. Odpowiedź uzyskasz w naszym artykule!
3 lutego 2022
Świadczenia na rzecz pracowników - czy trzeba wystawiać paragony?
Wielu pracodawców prowadzi świadczenia na rzecz pracowników w formie usług i towarów. Zgodnie z prawem pracownicy traktowani są jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Czy pracodawca musi udokumentować takie świadczenie? Przeczytaj!
1 września 2020
Transakcje trójstronne w obrocie z zagranicą
Transakcje trójstronne upraszczają procedurę dokonywania obrotu między podmiotami i mogą być rozliczane na zasadach ogólnych lub w procedurze uproszczonej. Odpowiadając na pytanie, która metoda jest właściwa w danym przypadku rozważamy na przykładach.
17 stycznia 2022
Błędnie zaprogramowana kasa fiskalna z niewłaściwą stawką podatku
Kasa rejestrująca jest konieczna do wydawania paragonów fiskalnych, potwierdzających transakcje. Paragon zawiera co najmniej cenę, ilość oraz stawkę podatku. Co robić, gdy błędnie zaprogramowana kasa ewidencjonuje niewłaściwą stawkę podatku? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Faktura z odwrotnym obciążeniem - wzór z omówieniem
Zawierając transakcję objętą procedurą odwrotnego obciążenia, przedsiębiorcy mają obowiązek wystawić fakturę. Przeczytaj i dowiedz się, jak powinna wyglądać faktura z odwrotnym obciążeniem oraz czy powinna zawierać symbol PKWiU? Wzór z omówieniem
17 stycznia 2022
Odliczenie składek zapłaconych za granicą
Od wypłacanego wynagrodzenia pracodawca pobiera składki, które są rozdzielane na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pracownika. Sprawdź czy jest możliwe i jak powinno wyglądać prawidłowe odliczenie składek zapłaconych za granicą.
23 października 2018
Jednorazowa amortyzacja w działalności gospodarczej małżonka
Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczynają prowadzenie działalności lub posiadają status małego podatnika, mogą skorzystać z przywileju jednorazowej amortyzacji. Jak wygląda jednorazowa amortyzacja w działalności gospodarczej małżonka?
17 stycznia 2022
Ograniczony obowiązek podatkowy wobec osób, które świadczą usługi za granicą
Przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują rynek zagraniczny aby świadczyć usługi oraz korzystać z usług zagranicznych podmiotów. W związku z tym sprawdź, kiedy występuje ograniczony obowiązek podatkowy oraz dowiedz się na czym on polega?
27 września 2020