Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatki dochodowe

Podatki dochodowe

Rozliczenie sprzedaży nadwyżki energii z fotowoltaiki - jakie skutki w PIT i CIT?

Rozliczenie sprzedaży nadwyżki energii z fotowoltaiki budzi wiele wątpliwości. Czy sprzedaż nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej stanowi przychód podatkowy w PIT i CIT? Co z depozytem prosumenckim? Sprawdź!

15 marca 2024

Podatki dochodowe

Czy nadpłata składki zdrowotnej może być ujęta w kosztach podatkowych?

W rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej może powstać niedopłata bądź nadpłata składki zdrowotnej. Powstała nadpłata podlega zwrotowi na wniosek przedsiębiorcy lub zaliczeniu na poczet zaległości składkowych. Czy może ona jednak stanowić koszt podatkowy?

15 marca 2024

Podatki dochodowe

Stawka ryczałtu przy sprzedaży detalicznej alkoholu

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ryczałtu są zobligowani do opodatkowania przychodu odpowiednią stawką ryczałtu. Tematem artykułu jest możliwość opodatkowania ryczałtem oraz stawka ryczałtu przy sprzedaży detalicznej alkoholu.

14 marca 2024

Podatki dochodowe

Odsetki hipotetyczne w kosztach podatkowych CIT - jak rozliczyć?

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przewiduje możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek hipotetycznych od własnego kapitału. Czym są odsetki hipotetyczne oraz jak ustalić ich wysokość? Sprawdź!

14 marca 2024

Podatki dochodowe

PIT-39 – czym jest i kto go składa?

Każdy podatnik uzyskujący przychody powinien rozliczyć się na odpowiednim zeznaniu rocznym. Jednym z rodzajów zeznań podatkowych jest PIT-39. Czym się charakteryzuje, kiedy i gdzie należy go złożyć oraz komu przysługuje ulga mieszkaniowa? Sprawdź!

14 marca 2024

Podatki dochodowe

Ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym – jak przebiega?

Większość podatników zobowiązanych jest do opłacania składek zdrowotnych. Co do zasady podlegają one odliczeniu w zaliczkach lub jako koszt w KPiR, jak również w deklaracji rocznej. Przeczytaj, jak wygląda ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym!

14 marca 2024

Podatki dochodowe

Danina solidarnościowa - dla kogo, od kiedy, jak udokumentować?

Danina solidarnościowa jako dodatkowe opodatkowanie dochodu. Kogo dotyczy, kto i w jakiej wysokości zobowiązany jest ją uiścić? Jak prawidłowo obliczyć wysokość daniny solidarnościowej? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na powyższe pytania!

13 marca 2024

Podatki dochodowe

Opodatkowanie kar umownych i odszkodowań w estońskim CIT - co na to przepisy?

Wśród podatników rozliczających się estońskim CIT pojawia się wiele pytań dotyczących opodatkowania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Zatem czy opodatkowanie kar umownych i odszkodowań w estońskim CIT jest możliwe?

13 marca 2024

Podatki dochodowe

Odliczenie strat z lat ubiegłych w CIT – zeznanie roczne

Czy Twoje przedsiębiorstwo poniosło w ostatnich latach stratę? Opłacasz podatek od dochodów osób prawnych? Dowiedz się, jak wygląda odliczenie strat z lat ubiegłych w CIT i ile masz czasu aby skorzystać z takiej możliwości obniżenia podatku!

12 marca 2024

Podatki dochodowe

Darowizna w rodzinie - czy podlega opodatkowaniu?

Darowizna nie podlega podatkowi dochodowemu, a podatkowi od spadków i darowizn. W artykule wyjaśniamy, jak opodatkowana jest darowizna w rodzinie, jakich formalności należy dopełnić względem urzędu skarbowego, a także w jakim terminie!

25 września 2024

Podatki dochodowe

Wykonywanie usług na rzecz pracodawcy a prawo do ryczałtu

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest możliwe po spełnieniu określonych warunków. Czy wykonywanie usług na rzecz pracodawcy obecnego bądź byłego powoduje utratę prawa do opodatkowania ryczałtem od przychodów przez podatnika?

8 marca 2024

Podatki dochodowe

Kody PKD w IT i ich wpływ na stawkę ryczałtu

Dowiedz się, jak kody PKD w IT wpływają na właściwą stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, jaki zakres usług może być opodatkowany 12% a jaki 8,5% stawką ryczałtu przez programistów i testerów oraz pozostałych podatników branży IT!

8 marca 2024

Podatki dochodowe

Korekta wstępna w estońskim CIT a amortyzacja jednorazowa

Podatnicy, którzy wybrali jako formę opodatkowania estoński CIT zobowiązani są do dokonania korekty wstępnej za rok poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem. Jak wygląda korekta wstępna w estońskim CIT w przypadku jednorazowej amortyzacji?

8 marca 2024

Podatki dochodowe

Wspólne rozliczenie małżonków opodatkowanych liniowo i ryczałtem za 2023 rok

Małżonkowie, którzy prowadzili w 2023 roku działalność opodatkowaną liniowo bądź ryczałtem będą mogli rozliczyć się wspólnie. Sprawdziliśmy, kiedy wspólne rozliczenie małżonków będzie możliwe! Poznaj warunki!

8 marca 2024

Podatki dochodowe

Mikrorachunek przy wspólnym rozliczeniu PIT – jak wybrać właściwy?

Chcesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem, składając jedno zeznanie roczne? Sprawdź, w jakich przypadkach jest to możliwe oraz który mikrorachunek przy wspólnym rozliczeniu PIT jest właściwy do uregulowania ewentualnego zobowiązania podatkowego!

7 marca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów