Podatki dochodowe
Spółka komandytowa jako mały podatnik CIT a 9% stawka podatku
Mali podatnicy w podatku CIT mają możliwość skorzystania z wielu preferencyjnych rozwiązań podatkowych lecz status ten otrzymuje podmiot po spełnieniu pewnych warunków. W artykule przeanalizujemy zagadnienie: spółka komandytowa jako mały podatnik CIT.
7 marca 2022
Ryczałt dla testera oprogramowania - jaka stawka podatku?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to preferencyjna forma opodatkowania dla branży IT. Jakie ona ma zalety dla testera oprogramowania? Sprawdź, ile wynosi ryczałt dla testera oprogramowania i jakie warunki należy spełnić aby korzystać ze stawki 8,5%!
1 czerwca 2022
Rodzaje opodatkowania – wybierz odpowiednie dla swojej firmy
Wybór formy opodatkowania jest jedną z pierwszych decyzji przedsiębiorcy, który zakłada działalność gospodarczą. Jakie rodzaje opodatkowania przedsiębiorca ma do wyboru? W artykule omawiamy dostępne formy opodatkowania wraz ze wskazaniem ich wad i zalet!
1 czerwca 2022
Nieprzyjęcie darowizny a podatek od spadków i darowizn
Umowa darowizny zapewnia opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Jednak jakie skutki podatkowe powoduje nieprzyjęcie darowizny? Czy istnieje w takich przypadkach obowiązek podatkowy? Czy obdarowany powinien zgłosić ten fakt? Sprawdź w artykule!
11 lutego 2022
Podatek od nieruchomości od pustostanów - czy jest wymagany?
Podatek od nieruchomości jest zobowiązaniem podatkowym, które obciąża dla właścicieli nieruchomości. W artykule przedstawiamy czy wymagany jest podatek od nieruchomości od pustostanów, które nie zostały wykorzystane w działalności gospodarczej! Sprawdź!
11 lutego 2022
Podział majątku po rozwodzie a podatek PIT
Podział majątku wspólnego jest koniecznością, którą skutkuje rozwód. Wiążą się z tym również zobowiązania podatkowe, które mogą nastąpić na gruncie podatku PIT. Podział majątku wspólnego po rozwodzie, sposoby oraz skutki - o tym piszemy w artykule!
8 lutego 2022
Zmiany w estońskim CIT w 2022 roku w praktyce
Estoński CIT to sposób opodatkowania, który stworzony został na wzór estońskiego podatku dochodowego i w założeniu miał być dostępny dla większości podatników. Sprawdź, jakie zmiany w estońskim CIT przyniósł 2022 rok? Zobacz jak jest w praktyce!
12 maja 2022
Ulgi w zeznaniu rocznym dla firm wprowadzone przez Polski Ład od 2022!
Polski Ład od 2022 roku wprowadza szereg preferencji podatkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jakie nowe ulgi w zeznaniu rocznym zostały wprowadzone przez reformę? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj nowe ulgi w zeznaniu rocznym już dziś!
25 czerwca 2022
Usługi transportowe - jaka stawka ryczałtu?
Przedsiębiorcy decydujący się na rozliczanie dochodu za pomocą ryczałtu muszą odpowiednio zakwalifikować rodzaj działalności i świadczone w tym zakresie usługi, gdyż od tego zależy stawka ryczałtu. Dowiedz się, jak opodatkowane są usługi transportowe!
24 sierpnia 2022
Nowy Ład - ulga dla klasy średniej jak obliczyć?
Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu ustawodawca wyszedł naprzeciw zmianom i wybrani podatnicy mogli skorzystać z preferencji podatkowej jaką była ulga dla klasy średniej. Polski Ład 2.0. zlikwidował ulgę od rozliczenia za czerwiec lub II kwartał 2022 roku
30 lipca 2022
Przewalutowanie własnych środków pieniężnych a przychód w PIT?
W wyniku wymiany walut przy korzystnych kursach podatnik może zyskać. Czy przewalutowanie własnych środków pieniężnych przez podatnika może zostać uznane za przychód podatkowy w PIT? Jak traktowana jest wymiana walut w celach zarobkowych? Przeczytaj!
16 września 2022
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - wszystko co warto wiedzieć
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z uproszczonych form opodatkowania podatkiem dochodowym. W znacznym stopniu pozwala ograniczyć wysokość odprowadzanego podatku dochodowego przez przedsiębiorcę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
14 października 2022
Przekazanie nieruchomości na rzecz wspólnika spółki cywilnej
Wśród wspólników spółki cywilnej może być podjęta decyzja o wycofaniu nieruchomości ze spółki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozliczyć przekazanie nieruchomości na rzecz wspólnika spółki na PIT i czy możliwe jest zwolnienie z VAT!
3 lutego 2022
Ryczałt dla architekta – czy usługi architektoniczne można opodatkować ryczałtem?
Uproszczona ewidencja księgowa i często preferencyjne stawki podatku sprawiają, iż przedsiębiorcy chętnie korzystają z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Ryczałt dla architekta - czy w przypadku usług architektonicznych to dobry wybór? Sprawdź!
20 lipca 2023
Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym w 2022 roku na praktycznych przykładach
Z ryczałtu ewidencjonowanego, jako jednej z form rozliczania z fiskusem nie mogą skorzysta wszyscy przedsiębiorcy. W 2022 roku w ramach tej formy opodatkowania zaszło wiele zmian. Omawiamy najciekawsze zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym w 2022!
12 września 2022