Podatki dochodowe
Najem kilku nieruchomości a ryczałt ewidencjonowany
Większość podatników zajmująca się wynajmem prywatnej nieruchomości decyduje się na opodatkowanie w formie ryczałtu. Czy najem kilku nieruchomości może być również opodatkowane w taki sposób? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
26 lipca 2022
Estoński CIT - terminy zapłaty i składanie deklaracji
Estoński CIT dla podmiotów prowadzącym działalność gospodarczą na zasadach ryczałtu jest nowym rozwiązaniem podatkowym wprowadzonym przez ustawodawcę. Jakie nowe korzyści wprowadzono dla podatników rozliczających z CIT na zasadach ryczałtu? Sprawdź!
18 lipca 2022
Zmiana formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego kiedy konieczna?
Co do zasady każdy przedsiębiorca może wybrać formę opodatkowania. W przypadku ryczałtu, należy mieć na względzie, że istnieją czynności, których wykonanie wyklucza ryczałt i następuje przymusowa zmiana formy opodatkowania. Sprawdź kiedy!
18 września 2021
Wydatki na psa jako koszt uzyskania przychodu? To możliwe
Wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić na wynajem firmy ochroniarskiej, dlatego do ochrony obiektów firmowych używają psów. Sprawdź, czy można uznać wydatki na psa za koszt uzyskania przychodu? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
18 lipca 2022
Przesunięcie terminu wydania leasingowanego auta a koszty podatkowe
Na czym polega przesunięcie terminu wydania leasingowanego auta? W jaki sposób podatnik będzie zobowiązany rozliczać podatek dochodowy od samochodu, którego wartość przekracza 150 000 zł? Sprawdź, jak nowe przepisy wpływają na tego rodzaju wydatki!
18 lipca 2022
Otrzymanie odszkodowania na naprawę środka trwałego
Większość działalności gospodarczych posiada w swojej firmie środki trwałe. Wykorzystywany przez przedsiębiorstwo środek trwały może ulec awarii lub zniszczeniu. Posiadanie ubezpieczenia pozwoli na otrzymanie odszkodowania na naprawę środka trwałego.
25 czerwca 2022
Zwolnienie z PIT dla młodych a 50% koszty uzyskania przychodu
Kiedy daną osobę obowiązuje zwolnienie z PIT dla młodych? Do jakiej kwoty przysługuje ta ulga? Kiedy natomiast można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu? Czy te dwie ulgi można ze sobą łączyć? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
18 lipca 2022
Czy podatek cukrowy jest kosztem podatkowym?
Podatek cukrowy jest publicznoprawnym obciążeniem finansowym podmiotów dokonujących sprzedaży detalicznej napojów zawierających substancje słodzące, kofeinę oraz taurynę. Czy te obciążenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdź!
18 lipca 2022
Polski Ład a podatek liniowy – czy nadal się opłaca?
Podatek liniowy jest częstą formą opodatkowania działalności. Jest opłacalny dla osób osiągających dochód na poziomie około 100 tys. zł. Wprowadzany przez rząd Polski Ład zakłada zmiany w podatkach. Polski Ład a podatek liniowy – kiedy się opłaca?
11 lipca 2022
Nowa ulga podatkowa w związku z systemem e-TOLL
MF zaproponowało przewoźnikom nową ulgę podatków w związku z poborem opłat za płatne odcinki dróg. Nowa ulga podatkowa w związku z systemem e-TOLL dotyczyć będzie pojazdów wyposażonych w urządzenia służące do poboru opłat. Kiedy przepisy wejdą w życie?
20 lipca 2022
Nowy Polski Ład a opodatkowanie działalności wg zasad ogólnych
Rząd przedstawił program Nowy Polski Ład, który swoimi założeniami ma wprowadzić rewolucję systemu podatkowego. Jak zmieni się opodatkowanie wg zasad ogólnych działalności gospodarczej w wyniku przedstawionej reformy? Przedstawiamy najważniejsze zmiany!
11 lipca 2022
Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu jako koszt podatkowy
W celu prowadzenia działalności przedsiębiorcy często decydują się na wynajem lokalu. Czy rozwiązanie umowy najmu przed terminem stanowi koszt podatkowy firmy? Sprawdź czy opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu jest kosztem uzyskania przychodu?
18 lipca 2022
Likwidacja spółki - czy przekazanie majątku w formie pieniężnej będzie opodatkowane?
W dzisiejszych czasach wiele podmiotów zamyka swoją działalność z powodu sytuacji gospodarczej. Natomiast trzeba pamiętać o prawidłowym rozliczeniu podatku. Likwidacja spółki wiąże się z odprowadzeniem podatku od majątku likwidacyjnego.
25 czerwca 2022
Dofinansowanie części kosztów samozatrudnionych!
W związku z ogłoszonym stanem epidemii wielu przedsiębiorców poniosło ogromne straty finansowe. Ratunkiem dla form w tym trudnym okresie ma być tarcza antykryzysowa, która obejmuje m. in. dofinansowanie części kosztów dla samozatrudnionych. Sprawdź!
4 października 2021
Mechanizm podzielonej płatności po zmianach w praktyce
Przedsiębiorcy mają obowiązek stosować mechanizm podzielonej płatności, który ma znaczny wpływ na kwestie odnoszące się do odpowiedzialności solidarnej za VAT sprzedawcy i nabywcy. W artykule omawiamy konsekwencje jak w tym może odnaleźć! się podatnik!
27 października 2021