0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nadpłata składek ZUS za 2022 rok została uniemożliwiona przez ZUS!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zmiany w zakresie Polskiego Ładu, które od 2022 roku uniemożliwiają odliczenie składki zdrowotnej sprawiły, że przedsiębiorcy w pełnej mobilizacji zaczęli szukać rozwiązań, aby uniknąć negatywnych skutków rządowej reformy. Obejściem dla tej zmiany była możliwość nadpłaty składek ZUS, tak aby odliczenie było możliwe na obecnie obowiązujących zasadach. Jak się okazuje nadpłata składek ZUS została uniemożliwiona przez ZUS! Czy faktycznie przedsiębiorcy nie mogą w ten sposób obejść wchodzących w życie od 1 stycznia 2022 roku przepisów? Sprawdziliśmy!

Zmiany w wysokości i odliczeniu składki zdrowotnej od 2022 roku

Na skutek rządowej reformy Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 roku ulegnie zmianie, sposób obliczania, wysokość oraz możliwości odliczania składki zdrowotnej.

Sposób wyliczania oraz wysokość składki zdrowotnej będzie zależny od tego, z jakiej formy opodatkowania korzysta płatnik, mianowicie:

  • przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych zapłaci składkę zdrowotną w wysokości 9% uzyskanego dochodu, lecz nie mniej niż 270,90 zł miesięcznie,

  • przedsiębiorca opodatkowany liniowo zapłaci składkę zdrowotną w wysokości 4,9% uzyskanego dochodu, lecz nie mniej niż 270, 90 zł miesięcznie,

  • przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem zapłaci składkę zdrowotną 9% przeciętnego wynagrodzenia, a podstawą do obliczania składki zdrowotnej będzie przychód:

    • do 60 tys. zł - 60% przeciętnego wynagrodzenia - ok. 300 zł miesięczne,

    • do 300 tys. zł - 100% przeciętnego wynagrodzenia - ok. 500 zł miesięcznie,

    • powyżej 300 tys. zł - 180% przeciętnego wynagrodzenia - ok 900 zł miesięcznie.

Składka zdrowotna od 1 stycznia 2022 roku nie będzie podlegać również odliczeniu od podatku.

Nadpłata składek ZUS za 2022 rok a możliwość odliczenia

Przedsiębiorcy na skutek zmian, jakie wprowadza reforma Polskiego Ładu w zakresie odliczenia składki zdrowotnej od 2022 roku zaczęli szukać rozwiązania, którego celem było zminimalizowanie negatywnych skutków zmian.

Zielonym światłem dla płatników była możliwość nadpłaty składek ZUS za 2022 roku, początkowo znaczna część przedsiębiorców zaczęła opłacać składki za grudzień br. płatne w terminie do 10 stycznia 2022 roku, tak aby te podlegały odliczeniu przy wyliczaniu zaliczki za grudzień br.

Niemniej jednak innym rozwiązaniem, które potwierdziło Ministerstwo Finansów była możliwość nadpłaty składek ZUS za 2022 roku, tym samym, jeśli składki w pełnej wysokości zostałyby opłacone w terminie do 31 grudnia 2021 roku, co do zasady ich odliczenie od podatku jest możliwe na obecnie obowiązujących zasadach.

Jak się okazuje nadpłata składek ZUS za 2022 rok nie jest możliwa, bowiem ZUS zablokował tę możliwość, tym samym płatnicy nie mogą nadpłacić składek wraz ze złożeniem deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA począwszy od kwietnia 2022 roku.

Uzasadnieniem dla tej sytuacji jest wprowadzenie nowych wzorów druków dla deklaracji rozliczeniowych właśnie od kwietnia 2022 roku.

Nowe wzory deklaracji ZUS DRA i ZUS RCA będą zawierać informacje o formie opodatkowania, przychodu/ dochodu a także o ustalonej wysokości ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie wskazanych danych.
 

Jak informuje ZUS nadpłata składek ZUS nie jest zatem możliwa, bowiem płatnicy nie mogliby prawidłowo udokumentować w deklaracji rozliczeniowej dokonanych wpłat.

Przypominamy, że zapłata w pełnej wysokości składek z tytułu deklaracji ZUS DRA za grudzień w terminie do 31.12.2021 umożliwia odliczenie składki zdrowotnej od podatku za grudzień br.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów