Podatki dochodowe
Sprzedaż nieruchomości po likwidacji działalności - opodatkowanie
Często zdarza się, że po likwidacji działalności gospodarczej w majątku podatnika pozostaje wiele środków trwałych np. nieruchomości, które w późniejszym czasie zostają sprzedane. Sprawdź, jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości po likwidacji działalności!
21 lutego 2022
Sprzedaż towarów handlowych między małżonkami - skutki podatkowe
Zdarza się, że gdy małżonkowie prowadzą oddzielne działalności gospodarcze dochodzi między nimi do zawarcia transakcji. Dowiedz się, czy sprzedaż towarów handlowych między małżonkami jest zgodna z przepisami oraz czy powstaje ryzyko podatkowe.
23 listopada 2019
Najem prywatny małżonków - zasady opodatkowania
Zastosowanie stawki ryczałtu w wartości 12,5 % po przekroczeniu limitu 100 000 zł odnosi się do obojga małżonków. Dowiedz się, czy najem prywatny małżonków w przypadku rozdzielności majątkowej może zostać rozliczony niższą stawką ryczałtu!
23 listopada 2019
Ulga odsetkowa – warunki i zasady korzystania
Mimo, że w obecnej ustawie nie występuje już termin ulga odsetkowa, to wciąż istnieje możliwość skorzystania z tej opcji. Dowiedz się, kto może z niej skorzystać, jakie warunki musi spełnić, jakie są ograniczenia oraz jak obliczyć wysokość ulgi
15 listopada 2019
Sprzedaż domeny internetowej – rozliczenie z tytułu podatku PIT i VAT
Sprzedaż domeny internetowej nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak należy rozliczyć taką transakcję oraz jak przebiega zarówno z punktu widzenia przedsiębiorcy jak i osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.
5 października 2021
Opodatkowanie najmu lokalu – którą formę opodatkowania wybrać?
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która oferuje najem lokalu ma obowiązek opłacania podatku dochodowego w wybranej przez siebie formie. Poznaj, jakie są sposoby na opodatkowanie najmu oraz który z nich jest najkorzystniejszy!
17 stycznia 2022
Wydatki na wyposażenie pokoju socjalnego a koszty uzyskania przychodu
Wydatki na wyposażenie pokoju socjalnego mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż mają one związek z poprawą komfortu pracy. Jednak istnieją pewne wykluczenia, a zasadność tego działania nie zawsze jest tak łatwa do udowodnienia.
25 marca 2022
Zatrudnienie członka zarządu przez spółkę z o.o.
Czy członek zarządu może zostać pracownikiem? Czy wydatki ponoszone na świadczone przez niego usługi doradcze, będą stanowić dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów? Dowiedz się, z czym wiąże się zatrudnienie członka zarządu przez spółkę!
7 stycznia 2022
Niższa stawka PIT dla przedsiębiorców
Niższa stawka PIT. Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami mającymi przynieść nowe perspektywy rozwojowe. Pierwotnie obniżenie stawki podatku dochodowego miało dotyczyć jedynie zatrudnionych, ale według nowych zapowiedzi zmiany mogą objąć również firmy
25 czerwca 2022
Wydatki na pakiety medyczne dla pracowników w kosztach
Zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się na rozszerzenie opieki zdrowotnej o pakiety medyczne dla pracowników, ich rodzin oraz byłych pracowników-emerytów. Czy poniesione wydatki na pakiety medyczne mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w CIT?
25 czerwca 2022
Koszty związane z użytkowaniem samochodów - odliczenia podatkowe
Po wprowadzeniu zmian w podatku dochodowym odliczenia podatkowe uległy zmianom. Obecnie koszty związane z użytkowaniem samochodów można odliczyć tylko w pewnej części. Dowiedz się, jaką część wydatków możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
25 stycznia 2021
Nabycie gruntu jako towaru handlowego - skutki w PIT cz. 2
Nabycie gruntu jako towaru handlowego niesie ze sobą pewne konsekwencje podatkowe. Dowiedz się, jak prawidłowo ująć taki towar w KPiR oraz jak rozliczyć jego nabycie w przypadku gdy nie został sprzedany w roku, w którym doszło do jego zakupu!
21 września 2021
Nabycie gruntu jako towaru handlowego - konsekwencje podatkowe cz. 1
Przedsiębiorca, który zakupił nieruchomość gruntową może wykorzystać ją jako towar w celu dalszej odsprzedaży. Dowiedz się, jak dokonać właściwej klasyfikacji oraz jakie konsekwencje podatkowe niesie ze sobą nabycie gruntu jako towaru handlowego!
15 marca 2021
Różnice kursowe przy leasingu finansowym - jak należy je rozliczyć?
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na finansowanie działalności gospodarczej leasingiem finansowym. Często zdarza się, że jest on nawet korzystniejszy niż operacyjny. Dowiedz się, jak rozliczyć różnice kursowe przy leasingu finansowym!
25 czerwca 2022
Opłacenie pracownikowi kursu prawa jazdy – skutki podatkowe
Czy opłacenie pracownikowi kursu prawa jazdy można ująć w kosztach podatkowych? Czy w związku z tego rodzaju działaniem po stronie pracownika powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń? Dowiedz się, jak rozliczyć sfinansowanie takiego kursu!
23 października 2020