Podatki dochodowe
Revenue Share - jak rozliczać się z przychodów uzyskanych z programów
Revenue Share to ogólnodostępne programy, na których szybko można zarobić pieniądze. Chcesz wiedzieć na czym polegają i na jakim systemie się opierają? Przeczytaj i dowiedz się jak należy rozliczyć przychody z popularnych platform RevShare!
9 marca 2021
Odsetki od kredytu zaciągniętego wraz ze współmałżonkiem jako koszt
Jedną z możliwości sfinansowania prowadzonej działalności jest zaciągnięcie kredytu wraz z małżonkiem. Sprawdź, czy odsetki od kredytu zaciągniętego wraz ze współmałżonkiem przedsiębiorcy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w całkowitej ich wartości!
23 października 2020
Wspólne rozliczenie po 30 kwietnia jest możliwe!
Od stycznia 2019 roku obowiązują nowe regulacje prawne, które umożliwiają wspólne rozliczenie po 30 kwietnia. Dowiedz się, jakie korzyści daje korekta zeznania rocznego dla wspólnie rozliczających się małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci!
25 czerwca 2022
Usługi hostingowe – w jaki sposób je rozliczyć
Większość przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, promuje swoje usługi usługi czy towary w internecie. Popularnym narzędziem przy tym są usługi hostingowe. Dowiedz się, czy zakup takich usług może stanowić koszt uzyskania przychodów!
17 stycznia 2022
Rekompensata wypłacana za wadliwy towar - czy jest kosztem podatkowym
W umowach zawieranych z kontrahentami nierzadko zastrzegana jest rekompensata wypłacana za wadliwy towar przekazany nabywcy. Dowiedz się, kiedy koszty uboczne związane z wymianą towaru na przedmiot wolny od wad mogą stanowić koszty uzyskania przychodu!
23 października 2020
Likwidacja środka trwałego sfinansowanego dotacją - jak rozliczyć stratę?
W momencie likwidacji składnika majątku trwałego firmy, nieumorzona wartość odpisów amortyzacyjnych stanowi koszt przedsiębiorcy. Dowiedz się, czy również likwidacja środka trwałego sfinansowanego dotacją skutkuje ujęciem niezamortyzowanej części w KPiR!
25 czerwca 2022
Dotacja od gminy na wymianę instalacji grzewczej a opodatkowanie
Wiele gmin w ramach zadań dotyczących ochrony środowiska prowadzi program dofinansowania do wymiany starych instalacji grzewczych na bardziej ekologiczne. Sprawdź, czy dotacja od gminy na wymianę instalacji grzewczej może zostać zwolniona z opodatkowania!
7 marca 2022
Sprzedaż nieruchomości wycofanej z działalności na gruncie ustawy PIT
Zdarza się, że przedsiębiorca postanawia wycofać nieruchomość z majątku firmowego i przekazać ją do majątku prywatnego. Co w sytuacji, gdy postanowi ją sprzedać? Sprawdź, w jaki sposób należy opodatkować sprzedaż nieruchomości wycofanej z działalności!
9 lutego 2022
Zawieszenie biegu przedawnienia - warto wiedzieć!
Prowadząc działalność gospodarczą może się zdarzyć, że przedsiębiorca ze względu na kłopoty finansowe nie reguluje zobowiązań publicznoprawnych. Jakie są tego skutki oraz czym jest zawieszenie biegu przedawnienia? Odpowiedź w naszym artykule!
29 marca 2020
Podatek VAT w kosztach firmowych - kwestie formalne
Zgodnie z ogólną zasadą kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Dowiedz się, kiedy i w jakich sytuacjach istnieje możliwość ująć podatek VAT w kosztach firmowych!
8 lipca 2021
Podatek od dochodu uzyskanego za granicą - jak rozliczyć?
Podatek od dochodu uzyskanego za granicą nie zawsze rozliczany jest tym samym schematem, ponieważ sposób opodatkowania zależny jest od wystąpienia paru czynników. Dowiedz się, jak należy prawidłowo opodatkować przychód uzyskany poza granicami kraju!
24 maja 2021
Opłaty sądowe w kosztach firmowych - rozliczenie podatkowe!
Zdarzają się sytuacje, że przedsiębiorca ponosi koszty opłat sądowych w działalności gospodarczej. Jakie są rodzaje opłat sądowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy opłaty sądowe w kosztach firmowych mogą stanowić koszt uzyskania przychodów!
15 czerwca 2020
Nowa księga przychodów i rozchodów - elektroniczna KPiR w 2020 roku!
Nowości w KPiR czyli jak powinna wyglądać elektroniczna księga przychodów i rozchodów w 2020 roku? Zobacz jak wypełnić obowiązek prowadzenia JPK_KPIR i bezpiecznie rozliczać się z Urzędem Skarbowym! Co wnoszą nowe przepisy rozporządzenia w sprawie kpir?
14 lutego 2021
Darowizna na formularzu CIT-D - kiedy należy ją wykazać?
Darowizna powoduje określone konsekwencje w deklaracji CIT-8 zarówno u darczyńcy, jak i obdarowanego. Jej przekazanie może spowodować obniżenie podstawy opodatkowania CIT. Dowiedz się, w jaki sposób powinna zostać wykazana darowizna na formularzu CIT-D!
27 czerwca 2022
Preferencyjna stawka CIT - dla kogo 9%?
Przedsiębiorcy, którzy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, co do zasady opodatkowują dochody 19% stawką. Nie jest to jedyna stawka podatku, występuje również preferencyjna stawka CIT 9%. Sprawdź, kto może z niej skorzystać!
15 lipca 2021