Podatki dochodowe
Opodatkowanie należności licencyjnej a sprzedaż praw autorskich
Osiągnięte przychody ze sprzedaży praw autorskich podlegają opodatkowaniu. Czy twórca musi liczyć się z podatkiem u źródła przy sprzedaży za granice? Sprawdź, czy opodatkowanie należności licencyjnej od sprzedaży praw autorskich jest obowiązkiem nabywcy!
2 stycznia 2022
Opodatkowanie środków z OFE wypłaconych po śmierci członka rodziny
Na skutek śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego zaoszczędzone przez niego środki zostały przekazane członkom rodziny. Dowiedz się, czy w związku z tym wypłata przysporzenia majątkowego spowoduje opodatkowanie środków z OFE, które odziedziczyli!
25 czerwca 2022
Zagraniczny zakład a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ze względu na niższe stawki podatkowe, przedsiębiorcy korzystają z rozliczania przychodów z działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dowiedz się, jak opodatkować zysk zagraniczny przedsiębiorcy w tematyce "zagraniczny zakład a ryczałt".
16 listopada 2021
Ustrukturyzowana e-faktura w zamówieniach publicznych – od dziś e-faktura to nie pdf!
Ustawa o e-fakturowaniu nakłada na niektóre podmioty obowiązek odbioru tzw. ustrukturyzowanych e-faktur. Taką e-fakturą nie jest ani pdf, ani skan dokumentu sprzedaży. Czym więc jest ustrukturyzowana e-faktura i kto ma obowiązek jej odbierania i wysyłania
17 stycznia 2022
Amortyzacja budynku otrzymanego w darowiźnie - warto wiedzieć!
Rzeczowe składniki majątku firmy które stanowią środki trwałe podlegają amortyzacji. Zdarza się, że przedsiębiorcy otrzymują w darowiźnie środki trwałe którymi są budynki. Dowiedz się, czy amortyzacja budynku otrzymanego w darowiźnie jest możliwa!
17 kwietnia 2019
Odstępne za rozwiązanie umowy - czy jest kosztem podatkowym?
Przedsiębiorcy w celu zabezpieczenia swoich interesów, w umowach zawieranych z kontrahentami umieszczają klauzulę umożliwiającą zerwanie umowy w zamian za dodatkową opłatę. Sprawdź, czy odstępne za rozwiązanie umowy stanowi koszt podatkowy!
23 października 2020
Podatek od przychodów z budynków w PIT w praktyce - część 2
Podatek od przychodów z budynków to nowa wersja podatku minimalnego, która została wprowadzona w styczniu 2019 roku. Dotyczy budynków wpisanych do ewidencji środków trwałych. Dowiedz się, jak obliczyć podatek od przychodów z budynków w PIT w praktyce!
11 lutego 2022
Podatek od przychodów z budynków w PIT w praktyce - część 1
Podatek od przychodów z budynków od 1 stycznia 2019 obejmuje większy zakres nieruchomości niż dotychczas. Podatnikami mogą stać się również np. firmy leasingowe. Dowiedz się, co jest przedmiotem opodatkowania i na jakich zasadach działa ten nowy podatek!
11 października 2020
Czy zwrot środków z IKE należy rozliczyć w PIT?
Czy w przypadku rezygnacji z oszczędzania na jednym z filarów emerytalnych, zwrot środków z IKE jest opodatkowany?
5 marca 2022
Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej - czy warto składać?
Prowadząc działalność gospodarczą podatnicy nierzadko natrafiają na nurtujące sprawy podatkowe. W tej sytuacji mogą złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej do Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej. Dowiedz się, jak należy złożyć taki wniosek!
23 października 2020
Skala podatkowa - rozliczenie na zasadach ogólnych
Skala podatkowa jest jedną z podstawowych formą opodatkowania dochodów z działalności. Zgodnie z jej zasadami, występują dwie stawki podatku 18 i 32%. Dowiedz się, od czego zależna jest wysokość podatku oraz ile wynosi kwota wolna od podatku!
15 listopada 2021
Dotacja na ryczałcie - jakie są jej konsekwencje podatkowe?
Początkujący przedsiębiorcy zakładający własny biznes często korzystają ze środków otrzymanych z dotacji. Czy dotacja na ryczałcie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Czy składki ZUS opłacone z dotacji mogą być rozliczane w zaliczce na podatek?
17 stycznia 2022
Limity amortyzacji samochodu osobowego od 2019 r. a pojazdy niezamortyzowane
Od 2019 roku wprowadzone zostały nowe limity amortyzacji samochodu osobowego. Dowiedz się, jak rozliczyć odpisy amortyzacyjne jeżeli chodzi o niezamortyzowany w pełni samochód osobowy oraz czy opłaca się podnieść jego stawkę amortyzacyjną!
17 stycznia 2022
Jak ująć przychody z zagranicy w zeznaniu rocznym przedsiębiorcy?
Prowadzisz firmę i pracujesz okazjonalnie u zagranicznego pracodawcy? Zastanawiasz się, czy powinieneś rozliczyć zagraniczne przychody w Polsce? Dowiedz się, za pomocą jakich metod możesz skorzystać. by rozliczyć przychody z zagranicy w zeznaniu rocznym!
6 lutego 2022
Spółka jawna - likwidacja i przekazanie nieruchomości wspólnikom
Spółka jawna jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnikami podatku dochodowego są w jej przypadku wspólnicy. Dowiedz się, co w przypadku, gdy jeden ze wspólników postanowi sprzedać nieruchomość otrzymaną w wyniku likwidacji spółki.
1 listopada 2020