Podatki dochodowe
Odszkodowanie PZU - czy podlega opodatkowaniu?
Dobrowolne ubezpieczenia są coraz bardziej popularne wśród podatników. Największym polskim ubezpieczycielem jest PZU, które zdecydowanie wypłaca najwięcej odszkodowań. Czy otrzymane odszkodowanie PZU należy opodatkować? Odpowiadamy w artykule!
25 czerwca 2022
Ulga IP Box – kto może z niej skorzystać?
W zeznaniu za rok 2019 niektórzy podatnicy mogą skorzystać z IP Box – preferencyjnej stawki podatku. Przysługuje ona twórcom czerpiącym przychody z praw posiadania w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Czym dokładnie jest ulga IP Box? Sprawdź!
10 stycznia 2021
Podatek od zysków kapitałowych - podatek Belki
Podatek od zysków kapitałowych dotyczy środków finansowych znajdujących się na lokatach, kontach oszczędnościowych czy przechowywanych w formie obligacji. Czym dokładnie są przychody z kapitałów pieniężnych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Pracownicze plany kapitałowe na gruncie podatkowym
Pracownicze plany kapitałowe to system oszczędzania, w który zaangażowane jest państwo, pracodawca oraz pracownik. Został utworzony w celu systematycznego gromadzenia oszczędności. Pracownicze plany kapitałowe na gruncie podatkowym - dowiedz się więcej!
1 listopada 2020
Uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej - jak wygląda procedura?
Swoboda przemieszczania się i związana z tym możliwość osiągania korzyści finansowych stwarza obowiązek do potwierdzenia miejsca opodatkowania osiągniętych dochodów. Jak wygląda uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej w Polsce?. Dowiedz się!
25 czerwca 2022
Nowa skala podatkowa – jakie korzyści przyniesie w zeznaniu rocznym?
Nowa skala podatkowa wprowadza nową stawkę podatku dochodowego dla pierwszego progu podatkowego wraz z niższą kwotą wolną od podatku. W artykule opisujemy, dlaczego zmiana wysokości skali podatkowej będzie korzystna dla podatników. Dowiedz się więcej!
1 listopada 2020
Opodatkowanie spółki komandytowej - warto wiedzieć
Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka komandytowa. Na jakich zadach prowadzona jest tego typu działalność? Kim jest komandytariusz i komplementariusz? Czy opodatkowanie spółki komandytowej różni się od innych spółek? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Sprzedaż zagranicznych akcji – podatek PIT
Obrót akcjami na rynkach światowych jest bardzo częstym zjawiskiem. Wątpliwości może budzić to, w jaki sposób opodatkowana jest sprzedaż zagranicznych akcji. W artykule przybliżamy jak wygląda sprzedaż akcji zagranicznych na gruncie podatkowym.
30 kwietnia 2022
Sprzedaż autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie a CIT
Rozliczanie podatków na gruncie podatku CIT, w firmach zajmujących się innowacyjnością może być zawiłe i skomplikowane. W naszym artykule przedstawiamy jak rozliczyć, sprzedaż autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie w CIT. Sprawdź!
25 czerwca 2022
9% CIT dla małych firm – czy warto zmienić formę prawną działalności?
Wprowadzenie obniżonej stawki podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, zachęca do prowadzenia formy prawnej działalności , która będzie rozliczana na zasadach CIT. 9% CIT dla małych firm, jakie warunki należy spełnić aby skorzystać?
8 marca 2022
Limit dla ryczałtu zwiększony – zapowiedź zmian
Zapowiadane zmiany w prawie podatkowym dotyczyć będą między innymi podwyższenia limitu dla ryczałtu. Ma się on zwiększyć 8-krotnie. Sprawdźmy o ile ma wynosić limit dla ryczałtu oraz czy ułatwi on przedsiębiorcom przejście na tą formę opodatkowania!
11 lutego 2022
Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć?
W sytuacji kiedy zakłady pracy i siedziba firmy podatników podatku dochodowego od osób prawnych położone są w innych gminach, podatnik powinien sporządzić informację CIT-ST. Gdzie składa się CIT-ST oraz jak wygląda jego wzór? Sprawdź w artykule!
2 marca 2022
Sprawozdanie Rb-N jednostek sektora finansów publicznych
Jednostki sektora publicznego, są zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych. Sprawozdania, które dotyczą długu publicznego oraz należności i wybranych aktywów to sprawozdanie Rb-N oraz Rb-Z. Przeczytaj artykuł i sprawdź czym jest sprawozdawczość!
14 kwietnia 2021
Zasady podwyższania wartości nieruchomości zgodnie z ceną rynkową
Przedsiębiorcy, posiadając nieruchomość korzystają z prawa własności czyli swobody dysponowania rzeczą przez właściciela. Mogą sprzedać nieruchomość po ustalonej przez siebie cenie. Poznaj zasady podwyższania wartości nieruchomości zgodnie z ceną rynkową!
17 stycznia 2022
Procedura złożenia wniosku o zwrot podatku u źródła - warto wiedzieć!
Przedsiębiorcom często przysługuje zwrot nadpłaty podatku u źródła. Kto i na jakich zasadach może się strać o zwrot i jak sporządzić wniosek? Sprawdź jak wygląda procedura złożenia wniosku o zwrot podatku u źródła o wartości powyżej 2 milionów!
25 czerwca 2022