Serwis Prawny
Obrona dłużnika przed egzekucją - czy jest możliwa?
Dłużnik, przeciwko któremu wytoczona jest egzekucja może przede wszystkim kwestionować procesowe uchybienia organu egzekucyjnego. Dłużnik ma możliwość podjęcia obrony w drodze powództw przeciw egzekucyjnych. Na czym polega obrona dłużnika przed egzekucją?
14 grudnia 2023
Plagiat - jak się przed nim skutecznie bronić?
Często może nam się wydawać, że ktoś dokonał plagiatu i faktycznie w dużym przypadku tak może być. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których wykorzystywanie cudzej twórczości jest w pełni zgodnie z prawem. Sprawdź, kiedy występuje plagiat!
14 grudnia 2023
Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia
Walne zgromadzenie podejmuje w spółce liczne uchwały, przesądzające o działalności spółki, które nie zawsze są zgodne z prawem. Jak wygląda zatem powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
13 grudnia 2023
Zakaz rozporządzania udziałem w spółce przez wspólników
Zakaz rozporządzania udziałem w spółce to ograniczenie prawa wspólnika do swobodnego dysponowania swoim udziałem. Zakaz ten może wynikać z przepisów prawa lub z postanowień umowy spółki. Oto najważniejsze informacje o rozporządzaniu udziałami!
12 grudnia 2023
Symbol przedsiębiorstwa - co może nim być?
Symbol przedsiębiorstwa to graficzny znak, który jest używany do reprezentowania danej firmy lub marki. Może to być logo, znak towarowy, emblemat lub inne charakterystyczne wyobrażenie. Czy wiesz czym nie może być symbol przedsiębiorstwa? Wyjaśniamy!
11 grudnia 2023
Podział spółki a prawo wspólników do informacji
Działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki prawa handlowego nie oznacza, że firma będzie działać zawsze w swojej pierwotnej formie. Możliwe są zarówno zmiany wspólników, jak i podział spółki. Czy wspólnicy mają prawo do informacji? Sprawdź!
8 grudnia 2023
Zaliczka a zadatek jako zwrot niezależnego świadczenia
Podczas zawierania umowy dotyczącej realizacji usług lub umowy sprzedaży, często pojawia się kwestia zaliczki lub zadatku. Warto zwrócić uwagę, że zaliczka a zadatek to dwie odmienne regulacje. Co z zaliczką w przypadku, gdy nie doszło do zawarcia umowy?
7 grudnia 2023
Zarzut potrącenia a oświadczenie o potrąceniu - na czym polegają?
Zarząd potrącenia oraz oświadczenie o potrąceniu umarzają się wzajemnie do wysokości wierzytelności niższej. Zarówno oświadczenie jak i zarzut potrącenia to instytucje, których zastosowanie musi spełniać szereg wymogów. Sprawdź, jakie są różnice?
6 grudnia 2023
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału
Kiedy dochodzi do unieważnienia umowy kredytowej, kredytobiorca zwraca kwotę wpłaconą tytułem spłaty kapitału lub odsetek i prowizji. Banki postanowiły obejść te zasady. Jak? Sprawdź i dowiedz się, o wynagrodzeniu za bezumowne korzystanie z kapitału!
5 grudnia 2023
Ochrona danych w KSeF - czy dane przedsiębiorców są bezpieczne?
Krajowy System e-Faktur wkrótce stanie się obowiązkowym narzędziem dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Czy wiesz, jak wygląda ochrona danych w KSeF? Czy dane przedsiębiorców będą bezpieczne? Jakie wystąpią zagrożenia? Sprawdź!
4 grudnia 2023
Taksonomia – czym jest i z jakimi obowiązkami się wiąże?
Taksonomia to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczącego zrównoważonych inwestycji. Wejście w życie taksonomii wiąże się z różnymi obowiązkami dotyczącymi działalności gospodarczej. Sprawdź, czego dotyczą wspomniane obowiązki.
4 grudnia 2023
Darowizna w III grupie podatkowej – na co zwrócić uwagę?
Darowizna w III grupie podatkowej to darowizna otrzymana przez osobę, która nie jest spokrewniona z darczyńcą. Czy wiesz jaka kwota jest wolna od podatku oraz ile wynosi opodatkowanie powyżej tej kwoty? Sprawdź w naszym artykule!
4 grudnia 2023
Prawa autorskie producenta - co zalicza się do praw autorskich?
Prawa autorskie zasadniczo należą do twórcy danego dzieła, co jest logiczne, jak i sprawiedliwe. Inaczej jednak to wygląda w przypadku producentów. Prawa autorskie producenta mają charakter majątkowy. Co jednak w przypadku praw osobistych twórców? Sprawdź
28 listopada 2023
Równe pierwszeństwo patentowe – co zrobić, gdy ktoś zgłosi ten sam wynalazek?
Czy zastanawiałeś się kiedyś co w sytuacji, kiedy jednocześnie kilka osób zgłosiło w Urzędzie Patentowym identyczne pomysły na innowacje? Na czym polega równe pierwszeństwo patentowe oraz jakie warunki muszą być spełnione? Sprawdź w naszym artykule!
27 listopada 2023
Pomoc prawna z urzędu - czy przysługuje również przedsiębiorcom?
Przedsiębiorcy często obawiają się kosztów związanych z założeniem sprawy sądowej. Okazuje się jednak, że mają prawo otrzymać pomoc prawną. Z czym jednak wiąże się pomoc prawna z urzędu dla przedsiębiorcy? Jakie warunki musi spełnić? Sprawdź!
24 listopada 2023