Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo spółek

Czym jest holding spółek oraz kto może go utworzyć?

Holding spółek jest specyficznym tworem gospodarczym mającym na celu maksymalizowanie zysków z prowadzonej przez nie działalności. Holding spółek tworzą minimum dwa podmioty składające się ze spółki dominującej oraz co najmniej jednej spółki zależnej.

29 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Greenwashing na gruncie prawa - definicja oraz regulacje prawne

Greenwashing na gruncie prawa odnosi się do działań marketingowych. Mają one na celu wprowadzenie konsumentów w błąd, że produkty lub usługi przedsiębiorstwa są ekologiczne lub zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, pomimo, że tak naprawdę nie jest.

28 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony a opłata za czynsz

Właściciele mieszkań często decydują się na ich wynajęcie w celu uzyskiwania stałego zysku, czyli czynszu opłacanego przez najemcę. Co zrobić w sytuacji kiedy najemca składa wypowiedzenie umowy najmu na czas określony przed upływem terminu?

28 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Wykreślenie z VAT w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej

Wykreślenie z VAT dokonywane jest na podstawie różnych okoliczności. Zgodnie z przepisami, Naczelnik Urzędu Skarbowego może dokonać wykreślenia podatnika z VAT w przypadku, gdy zawiesił on działalność na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy.

27 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Środki dowodowe w postepowaniu o udzielnie zamówienia publicznego

W toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawcy złożenia oświadczeń oraz dokumentów na potwierdzenie związanych z zamówieniem okoliczności, w szczególności mogą być to podmiotowe i przedmiotowe środki dowodowe.

27 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zawieszenie działalności i wyjazd zarobkowy za granicę - jak rozliczyć

Aktualny stan prawny pozwala na zawieszenie działalności gospodarczej na czas określony lub nieokreślony. W tym okresie, podatnik co do zasady nie może osiągać przychodów z działalności gospodarczej, jednak nadal może podjąć pracę zarobkową za granicą.

26 czerwca 2023

Windykacja

Depozyt sądowy a złożenie przedmiotu świadczenia

Czy wiesz, na czym polega depozyt sądowy? W jakich przypadkach dłużnik może złożyć do depozytu przedmiot świadczenia, kiedy i co można złożyć do depozytu oraz jak wygląda postępowanie depozytowe? Czy można zażądać zwrotu depozytu sądowego? Sprawdź!

26 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zabezpieczenie zobowiązań umownych - wszystko co musisz wiedzieć!

Zabezpieczenie zobowiązań umownych może być dokonane w różnych formach przewidzianych przez prawo. Należy jednak pamiętać, że musi być odpowiednio sformułowane, aby zapewnić skuteczną ochronę przed niewykonaniem zobowiązań umownych przez drugą stronę.

23 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zakup towarów na dane prywatne a możliwość ujęcia wydatku w kosztach

Zgodnie z przepisami podatkowymi, wydatki na zakup towarów handlowych, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Istotne jest jednak odpowiednie udokumentowanie tych wydatków.

22 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Prowadzenie działalności przez funkcjonariusza publicznego - czy jest możliwe?

Prowadzenie działalności przez funkcjonariusza publicznego podlega ograniczeniom przewidzianym w obowiązujących przepisach prawa. Ograniczenia zostały wprowadzone w celu ochrony działalności, która powinna być wolna od stronniczości. Dowiedz się więcej!

22 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Ugoda zawarta w wyniku mediacji - co warto wiedzieć?

Czeka Cię proces sądowy? Zastanawiasz się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby ugoda zawarta w wyniku mediacji? Jakie uprawnienia ma mediator? Jak wygląda postępowanie mediacyjne oraz kiedy mediacja nie jest możliwa? Odpowiadamy w tym artykule!

22 czerwca 2023

Prawa konsumenta

Wady fizyczne i prawne - czym są i jakie wiążą się z nimi uprawnienia?

Sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej. Kupujący może żądać obniżenia ceny, odstąpienia od umowy, wymiany lub usunięcia wady. Odpowiedzialność sprzedawcy nie wygasa w przypadku niezgłoszenia wady przez kupującego.

21 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Współwłasność nieruchomości a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przy wynajmie

Jesteś współwłaścicielem nieruchomości i zastanawiasz się nad jej wynajmem? Jakie regulacje wewnętrzne muszą mieć miejsce w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego, w momencie gdy zachodzi współwłasność nieruchomości? Odpowiadamy w artykule.

21 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Obowiązek posiadania konta bankowego przez przedsiębiorcę

Każdy przedsiębiorca powinien posiadać konto bankowe. W zależności od rodzaju działalności, konto to może być prywatne lub firmowe. Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta bankowego? Jakie są wady takiego rachunku? Odpowiedź w naszym artykule!

20 czerwca 2023

Prawa konsumenta

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej - jak je uzyskać?

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej to proces, który ma na celu umorzenie zobowiązań upadłego konsumenta. Umorzenie takie może nastąpić w dwóch przypadkach, tj. bez ustalania planu spłaty wierzycieli oraz po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.

20 czerwca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów