0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Umowa dystrybucyjna - podstawowe informacje

Umowa dystrybucyjna zawierana jest pomiędzy przedsiębiorcami, a dokładniej pomiędzy dostawcą a dystrybutorem. Jak zawierać takie umowy, z czego powinny się składać i na jakie rodzaje się je dzieli? Przeczytaj i dowiedz się więcej o umowie dystrybucyjnej!

16 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Funkcja publiczna a działalność gospodarcza

Funkcja publiczna nie posiada konkretnej definicji w systemie prawnym. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda osoba osoba publiczna będzie uznana za osobę pełniącą funkcję publiczną. Czy osoba pełniąca funkcję publiczną może prowadzić działalności? Sprawdź!

10 marca 2022

Prawo gospodarcze

Upadłość konsumencka – egzekucja należności pracownika

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które są niewypłacalne. Co w przypadku należności pracownika, który ogłosił upadłość konsumencką? Dowiedz się więcej na ten temat!

25 lipca 2022

Windykacja

Podwyższone odsetki za zwłokę - kiedy grożą podatnikowi?

Podwyższone odsetki za zwłokę naliczane od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, podatku od towarów i usług oraz w podatku akcyzowym. Masz zaległości podatkowe? Z artykułu dowiesz się kiedy grożą Ci podwyższone odsetki podatkowe. Sprawdź!

10 marca 2022

Prawo gospodarcze

Niepobranie przez notariusza podatku - konsekwencje

Niepobranie przez notariusza podatku niesie za sobą konsekwencje. Notariusz jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn z tytułu dokonanej w formie aktu notarialnego darowizny, umowy nieodpłatnego zniesienia lub ustanowienia prawa własności. Sprawdź!

10 marca 2022

Prawo spółek

Zajęcie wynagrodzenia pracownika przez Komornika Sądowego

Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Poza dłużnikiem informowany jest również pracodawca. Sprawdź, z jakimi obowiązkami trzeba się liczyć gdy następuję zajęcie wynagrodzenia pracownika przez Komornika Sądowego!

23 lutego 2022

Prawo spółek

Wpis do KRS konstytutywny a deklaratoryjny na przykładach

Założenie spółki handlowej możliwe jest, jeśli zrobimy wpis do KRS. W trakcie trwania działalności, niektóre czynności wymagają ponownego złożenia wniosku. Przedstawiamy na przykładach, kiedy należy złożyć wpis deklaratoryjny a kiedy konstytutywny!

18 marca 2022

Prawo spółek

Organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – rodzaje i kompetencje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną ze spółek kapitałowych regulowaną KSH. Podmiot reprezentowany jest przez wewnętrzne organy. W artykule przedstawiamy, jakiego rodzaju kompetencje mają organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

18 marca 2022

Prawo gospodarcze

Apelacja cywilna a zarzuty jakie można podnieść

W polskim prawie przewidziane są środki zaskarżania wyroków wydanych w postępowaniach procesowych oraz od postanowień kończących postępowanie nieprocesowe. Apelacja cywilna jest jednym z tych środków! Jakie zarzuty można podnieść w apelacji cywilnej?

18 marca 2022

Prawo spółek

Walne zgromadzenie akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej

Z dniem 1 lipca br. weszły w życie nowe regulacje w Kodeksie spółek handlowych, które to wprowadziły nowy rodzaj spółki - prosta spółka akcyjna. W artykule przedstawiamy, jak będzie wyglądać walne zgromadzenie akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej!

6 lipca 2021

Prawo spółek

Dochodzenie roszczeń od członków zarządu spółki z o.o. – kiedy możliwe i co trzeba udowodnić?

Z zasady członek zarządu spółki z.o.o. nie odpowiada za nieuregulowane zobowiązania i długi spółki. Czy rzeczywiście jest on bezkarny? Przeczytaj artykuł i sprawdź kiedy prawo pozwala na dochodzenie roszczeń od członków zarządu spółki z.o.o.!

2 lipca 2021

Windykacja

Potrącenie wzajemnych wierzytelności – jak tego dokonać?

W związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą mogą pojawić się wzajemne rozliczenia stron z tytułu dokonywanej sprzedaży towarów lub też świadczenia usług. Czy możliwe jest potrącenie wzajemnych wierzytelności? Odpowiadamy!

2 lipca 2021

Ochrona danych

Baza klientów przejęta przez byłego pracownika - co zrobić?

Każda firma posiada swoją bazę klientów wraz z ich danymi osobowymi. Co zrobić gdy baza klientów jest bezprawnie przejęta przez byłego pracownika? Czy można taka sytuacje gdzieś zgłosić? Jaka jest kara? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Likwidowanie barier administracyjnych i prawnych – nowe rozwiązania prawne już w przygotowaniu

Powstał Zespół do spraw likwidowania barier administracyjnych i prawnych, który ma zajmować się pracą nad rozwiązaniami w celu opracowania i wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorców i obywateli. Przeczytaj i sprawdź czego mają dotyczyć planowane zmiany!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Ryzyko zawodowe – obowiązki pracodawcy w zakresie oceny i dokumentowania

Pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom stanowisko zgodnie z zasadami BHP. W przypadku niektórych stanowisk występuje ryzyko zawodowe. W artykule przedstawiamy, jakie obowiązki w zakresie oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego ma pracodawca!

4 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów