0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

BDO a biura rachunkowe - czy podlega rejestracji?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nowe zasady związane z obowiązkami środowiskowymi sprawiły, że ciężko jest tak naprawdę stwierdzić, które podmioty muszą być wpisane do rejestru i jaki jest zakres obowiązków związanych z przekazywaniem odpadów. Wyjaśniamy, jak to wygląda w praktyce. BDO a biura rachunkowe - co należy wiedzieć? 

BDO a biura rachunkowe - czym jest BDO?

BDO to baza danych o produktach i opakowaniach, która systematyzuje procesy polegające na przeciwdziałaniu nieprawidłowościom związanym z gospodarowaniem odpadami. Kwestie BDO reguluje w dość precyzyjny sposób ustawa o odpadach. Zgodnie z nią organizacja, która ma obowiązek wpisania się do BDO, będzie udostępniać dane o obrocie produktów w opakowaniach oraz informacje o gospodarowaniu odpadami. 

Z każdym rokiem funkcjonalność bazy BDO rozwija się - przykładem tego są nowe moduły, które pozwalają na składanie sprawozdań z obrotu odpadami w sposób elektroniczny. Kto zarządza bazą danych BDO? Administratorem danych jest marszałek województwa, który gromadzi dane o strukturze gospodarowania odpadami przez podmioty zarejestrowane i prowadzące działalność w danym regionie Polski.

Jakie podmioty muszą prowadzić ewidencję za pomocą BDO?

To dość skomplikowana kwestia, która wzbudza w głównej mierze największe wątpliwości wśród wszystkich działalności zarejestrowanych na terenie Polski. Zgodnie z ustawą o odpadach i regulacjami BDO, wpis do bazy musi zostać wykonany przez te firmy, które wytwarzają odpady, a także prowadzą szczegółową ewidencję odpadów, wdrażają na polski rynek wszelkiego rodzaju produkty, które mają opakowania. Dodatkowo działalności, które wypuszczają na rynek takie towary jak płyny eksploatacyjne, opony, sprzęt elektroniczny czy akumulatory również mają obowiązek uzyskania wpisu do BDO. 

To jednak nie wszyscy. Obowiązek wpisania do BDO dotyczy również wszystkich firm, które nabywają opakowania dla swoich towarów. Jak więc widać, grono firm zobowiązanych do raportowania danych o obrocie odpadami jest relatywnie szerokie i nie omija nawet małych działalności, które mieszczą się w wyżej opisanych kryteriach. Co istotne, takie działalności jak salon fryzjerski czy sklep spożywczy również są zobowiązane do prowadzenia ewidencji, o ile wytwarzanie odpadów w tych działalnościach działa na innej zasadzie, niż wytwarzanie odpadów w standardowym gospodarstwie domowym. Aż do grudnia 2019 roku większość firm handlowo-usługowych (w tym wcześniej wspomniane zakłady fryzjerskie, gabinety stomatologiczne, czy salony piękności) musiały uzyskać wpis do BDO, jednak wraz z nowelizacją ustawy pewne warunki uległy zmianie, co działa na korzyść mniejszych przedsiębiorstw.

Kto jest wyłączony z obowiązku ewidencji BDO?

Wcześniej wspomniana nowelizacja ustawy o BDO zmieniła warunki i kryteria, zgodnie z którymi oceniało się, czy dana działalność musiała raportować obrót odpadami w ramach bazy BDO. Już w 2020 roku firmy, które nie wytwarzają większej ilości odpadów, niż zwykłe gospodarstwo domowe, nie muszą prowadzić takiej ewidencji. Co więcej, limity dotyczące ilości śmieci zostały zwiększone, a to kolejny powód, dla których większość małych firm może z ulgą wypisać się z bazy BDO.

Jedną z branż, które z pewnością ucieszy się z takiego stanu prawnego, są między innymi właśnie biura rachunkowe, a także małe sklepy spożywcze. Bowiem standardowo biura rachunkowe, które w małej ilości w obrębie limitu dokonują wytwarzania odpadów nie muszą dokonywać rejestracji do BDO.

Co w sytuacji, gdy jednak firma zarejestrowana w ramach BDO zwiększyła ze względu na swoją działalność wolumen odpadów? W takiej sytuacji, gdy ustawowe limity zostaną przekroczone, niezbędne jest uzyskanie obowiązkowego wpisu. 

Sposób na wypisanie się z BDO

Zmiany w przepisach ustawy o odpadach sprawiły, że setki działalności, które w przeszłości były zarejestrowane w bazie BDO, nie muszą już teraz dalej ewidencjonować i udostępniać danych na temat obrotu odpadami. Dlatego też zgodnie z informacjami Ministerstwa Klimatu istnieją dwie możliwości wypisania się z BDO.

Pierwsza możliwość to pozostanie w bazie BDO bez konieczności prowadzenia ewidencji. Jeśli nasza działalność w istocie mieści się w limitach, które dają nam możliwość uniknięcia przykrych obowiązków ewidencyjnych, najłatwiejszym krokiem jest nierobienie niczego. Jest to szczególnie atrakcyjna możliwość dla tych działalności, których liczba odpadów może na przestrzeni roku przekroczyć limity. W tej sytuacji nie będzie potrzeby ponownej rejestracji, ze względu na fakt, że firma już jest w bazie.

Druga opcja to złożenie wniosku o wykreślenie z rejestru, który powinien trafić do marszałka województwa. Taki wniosek wysyłamy elektronicznie, z wykorzystaniem modułu w bazie BDO. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ponownego przekroczenia limitów, przedsiębiorca będzie zobowiązany do ponownego uzyskania wpisu. 

Zmiany w ustawie o BDO

Jak wcześniej wspomniano, główne zmiany w ustawie o BDO dotyczą zwiększonych limitów na odpady, które podlegają rejestracji w bazie danych BDO. Wśród odpadów ze zwiększonym limitem warto wymienić między innymi:

  • zużyte urządzenia,

  • elementy usunięte z zużytych urządzeń,

  • baterie alkaliczne,

  • nośniki danych (CD, DVD, dyski twarde).

Jeszcze w niedalekiej przeszłości podmioty, które były zobowiązane do ewidencjonowania odpadów, mogły realizować tę konieczność w formie papierowej. Od drugiej połowy roku 2020 przepisy wymuszają na wszystkich przedsiębiorstwach wpis do elektronicznej bazy BDO oraz elektronicznego raportowania o wytwarzaniu i gospodarowaniu odpadami, które są zgodnie z ustawą poddane weryfikacji. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów