Polski Ład wprowadza pewne zmiany w zakresie cen transferowych. Należy zauważyć, że nie są to zmiany o charakterze rewolucyjnym i bardziej mają na celu uporządkowanie określonych kwestii. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak zmienią się ceny transferowe na skutek Polskiego Ładu oraz przeanalizujemy najważniejsze zmiany w ramach cen transferowych, które wejdą w życie od 2022 roku!
Termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych
Pierwszą zmianą, którą warto omówić, jest wydłużenie terminu na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych. Zgodnie z nowymi przepisami lokalną dokumentację cen transferowych należy sporządzić w terminie do końca 10. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego podmiotu.
Ponadto ustanowiony został obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych w postaci elektronicznej. Obecna wersja ustawy nie stawia wymagań co do formy, co oznacza, że taki dokument sporządzany był wyłącznie w wersji papierowej.
Dodatkowo wydłużeniu uległ również termin na przedłożenie dokumentacji cen transferowych na żądanie organu podatkowego – z 7 do 14 dni.
Organ podatkowy będzie również uprawniony do skierowania do podatnika żądania sporządzenia i przedłożenia lokalnej dokumentacji cen transferowych w terminie 30 dni w odniesieniu do wskazanych transakcji kontrolowanych, co do których podatnik był zwolniony z obowiązku dokumentacyjnego ze względu na skorzystanie z mechanizmu finansowego safe harbour.
Organ podatkowy jednocześnie będzie miał obowiązek wskazać okoliczności świadczące o prawdopodobieństwie zaniżenia wartości transakcji kontrolowanej lub niespełnienia warunków zwolnienia.
Likwidacja oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych
W świetle regulacji obowiązujących do końca 2021 roku podatnicy są zobligowani złożyć oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych do urzędu skarbowego.
To spowoduje, że podmioty nie będą już musiały składać dwóch odrębnych dokumentów, lecz wystarczające będzie złożenie samej informacji o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.
Podatnik w składanym oświadczeniu o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oświadcza, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Zmiany w zakresie informacji o cenach transferowych
Także co do terminu na złożenie informacji o cenach transferowych zaproponowano wydłużenie terminu do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego podmiotu. W konsekwencji termin jej złożenia wypada miesiąc później od terminu na sporządzenie dokumentacji cen transferowych.
Zgodnie z nowym przepisem ww. informację składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach podatku dochodowego. Natomiast w przypadku spółek niebędących osobami prawnym informację tę składa się, co do zasady, do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności spółki.
Informacja o cenach transferowych będzie składana wyłącznie w formie elektronicznej.
Wprowadzono również pewne zmiany w zakresie podpisywania informacji o cenach transferowych. Zgodnie z nowymi uproszczeniami informacja będzie mogła być podpisywana przez:
osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną;
osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
kierownika jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu.
Dodatkowym uproszczeniem jest rezygnacja z obowiązku wyznaczania wspólnika spółki niebędącej osobą prawną, który obowiązany jest do złożenia informacji o cenach transferowych za spółkę. Lokalną dokumentację cen transferowych sporządza spółka niebędąca osobą prawną.
Ceny transferowe a sporządzanie korekt
Końcowo warto zwrócić uwagę na pewne zmiany w zakresie korekty cen transferowych.
Otóż w aktualnym stanie prawnym korekta cen transferowych jest zależna od posiadania przez podatnika, w momencie jej dokonania, oświadczenia podmiotu powiązanego, z którego wynika, że dokonał on korekty cen transferowych w tej samej wysokości, co podatnik, a ponadto od potwierdzenia jej dokonania w rocznym zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, którego ta korekta dotyczy.
W nowym stanie prawnym możliwość dokonania korekty cen transferowych pojawi się także w sytuacji, gdy podatnik otrzymał od podmiotu powiązanego dowód księgowy, który potwierdza dokonanie korekty cen transferowych w określonej wysokości przez podmiot powiązany.
Ponadto usunięto przepisy o obowiązku informowania o dokonaniu korekty cen transferowych w zeznaniu rocznym, w związku z czym uchylono jeden z warunków formalnych skutecznego dokonania takiej korekty.