0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dropshipping - jak prawidłowo rozliczać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mam zamiar rozpocząć sprzedaż przez internet na zasadach dropshippingu. Towar do moich klientów będzie wysyłany bezpośrednio od kontrahenta z Chin. Jak rozliczać dropshipping? Jestem vatowcem na KPiR.

Grzegorz, Leszno

 

Jeżeli chodzi o faktury kosztowe oraz sprzedażowe w dropshippingu, to sposób ich rozliczania zależy od tego, czy towary sprzedaje Pan we własnym imieniu, czy tylko Pan pośredniczy w transakcji. Jeżeli:

  1. sprzedaje Pan towary we własnym imieniu

to faktury zakup towaru od chińskiego kontrahenta należy księgować do KPiR do kolumny 10, ponieważ jest to zakup towarów handlowych. W tym przypadku dla prawidłowego ujęcia zakupu towaru z Chin ze względu na podatek VAT, księgowania dokonuje się na podstawie dokumentu SAD (lub elektronicznego PZC) zgodnie z datą jego otrzymania.

Dla prawidłowego ujęcia zakupu w KPiR należy dokonać księgowania na podstawie otrzymanej od kontrahenta faktury zgodnie z datą jej wystawienia. Jeśli faktura wystawiona zostanie w obcej walucie, wówczas należy dokonać jej przeliczenia na złotówki po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Jeżeli na dokumencie SAD (PZC) wyszczególnione są również cło oraz akcyza, należy je ująć w KPiR w kolumnie 10, w dacie wystawienia dokumentu celnego.

Swoim klientom powinien Pan natomiast wystawiać faktury bądź paragony fiskalne dokumentujące sprzedaż towaru.

     2. jedynie pośredniczy Pan w transakcji

to Pańskim przychodem będzie prowizja, na którą należy wystawić fakturę dla kontrahenta z Chin. Transakcja ta jest wolna od podatku VAT, gdyż usługa (pośrednictwo w sprzedaży towarów) jest świadczona dla podmiotu spoza UE. W tym przypadku nie wystawia Pan faktur kupującym, ponieważ nie jest Pan sprzedawcą.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów