Poradnik Przedsiębiorcy

Import usług a moment odliczenia VAT

Po raz pierwszy dokonałam zakupu usługi informatycznej od kontrahenta z Niemiec. Wiem, że to po mojej stronie występuje obowiązek naliczenia podatku VAT. Mam wątpliwość co do terminu odliczenia VAT naliczonego. Jeżeli fakturę wystawioną 31 sierpnia otrzymałam we wrześniu, to kiedy mogę odliczyć VAT?

Monika, Warszawa

 

Prawo do odliczenia VAT przysługuje w takim zakresie, w jakim zakupione usługi służą do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast co do momentu odliczenia podatku, to prawo to przysługuje w momencie powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. W myśl zapisu art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca.

Jeżeli usługa została wykonana w sierpniu, to wtedy ma Pani obowiązek naliczenia VAT z tytułu importu usług i tym samo prawo do jego odliczenia. Transakcja staje się zatem neutralna pod względem podatku VAT.