0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Powody niepłacenia długów - jakie są najistotniejsze?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niepłacący swoich zobowiązań dłużnik to zmora wielu przedsiębiorców. Zazwyczaj osoby prowadzące działalność gospodarczą próbują rozwiązać ten problem, wysyłając kolejne wezwania do zapłaty, korzystając z usług firm windykacyjnych lub nawet wnosząc pozew do sądu (szczególnie popularne jest w takich sprawach elektroniczne postępowanie upominawcze). W procesie dochodzenia należności warto jednak zwrócić uwagę także na powody niepłacenia długów przez zobowiązanych.

Zbyt mała kwota pożyczki jako powody niepłacenia długów

Choć może to brzmieć absurdalnie, często powodem niespłacania zobowiązań jest zbyt niska kwota pożyczki. Dłużnik może nie traktować poważnie niedużych zobowiązań lub wmawiać sobie, że dług jest na tyle niski, że w każdej chwili może go zapłacić. Często dłużnicy liczą też na to, że wierzyciel sam zrezygnuje z odzyskania zobowiązania - sam proces egzekwowania zapłaty jest długotrwały i nie zawsze przyjemny, jednak nie warto odpuszczać, ponieważ pokazujemy tym, że łatwo nas zniechęcić i nie zależy nam na pieniądzach, bez trudu można więc nas wykorzystać.

Powody niepłacenia długów - dłużnik ma już swoich dłużników

Dłużnicy nierzadko uzależniają spłacenie długów od tego, czy sami zdołają wyegzekwować zapłatę zobowiązań od osób, które są im winne pieniądze. Takie zachowanie może mieć dwa aspekty - dłużnik nie ma środków na spłacenie długu i jedynie zastrzyk gotówki pochodzący z zapłaty długu. Może też nie chcieć przeznaczać na zapłatę bieżących środków i liczy, że uda się tego dokonać przy użyciu nadwyżki, której dostarczyć ma osoba mająca zobowiązanie pieniężne wobec niego. O ile w pierwszej sytuacji można zrozumieć dłużnika i postarać się znaleźć jakieś rozwiązanie (dobrym wyjściem może się okazać cesja wierzytelności), o tyle w drugiej należy stanowczo egzekwować swoje prawa.

Błędy firm windykacyjnych jako powody niepłacenia długów

Powody niepłacenia długów mogą być też całkiem niespodziewane - jedną z nich może być niewłaściwe zachowanie firm windykacyjnych. Nierzadko stosują one środki całkowicie niedopasowane do sytuacji dłużnika i jego usposobienia. Stosowanie zawoalowanych gróźb, moralizowanie lub po prostu nieuprzejmość mogą utwierdzić dłużnika w przekonaniu, że nie warto pertraktować z drugą stroną i spłacać zobowiązania. Co prawda na to wierzyciel nie ma bezpośredniego wpływu, jednak może przed podjęciem czynności spróbować ustalić z firmą windykacyjną strategię odzyskiwania zobowiązania, a jeśli nie jest to możliwe - skontaktować się z dłużnikiem i spróbować naprawić stosunki.

Powody niepłacenia długów - podsumowanie

Oczywiście, wymienione wyżej sytuacje nie wyczerpują katalogu powodów niepłacenia długów przez zobowiązane do tego osoby - czasami przyczyną może być nagły kryzys finansowy dłużnika, kiepski sezon w działalności firmy czy na przykład osobiste wydatki. Znając powody niepłacenia długów, możemy w odpowiedni sposób pasujący do sytuacji, dogadać się z dłużnikiem. Jeżeli odniesiemy się ze zrozumieniem do powodów, jakie nim kierują, możemy zyskać jego wdzięczność i życzliwość, a co za tym idzie - odzyskać pieniądze.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów