Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT - kto może skorzystać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Korzystałem ze zwolnienia z VAT, z którego jakiś czas temu zrezygnowałem na rzecz rejestracji do VAT. Czy możliwy w takiej sytuacji jest powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

Igor, Boboliczki

 

Powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT przysługuje podatnikowi, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia poprzez rejestrację do VAT. Do zwolnienia można wrócić dopiero po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnował Pan z tego zwolnienia.

Jeśli chce Pan w 2017 roku powrócić do zwolnienia z VAT, proszę pamiętać, że jest to możliwe pod warunkiem, że w roku 2016 wartość sprzedaży nie przekroczyła 200 000 zł.

Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Do tego limitu nie wliczamy m.in.:

  • kwoty podatku - bierzemy pod uwagę wyłącznie kwotę netto;
  • odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku;
  • dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W celu powrotu do zwolnienia z VAT należy złożyć aktualizację VAT-R. Zmianę podatnik jest obowiązany zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Jeżeli podatnik wybierze zwolnienie w trakcie roku, to należy pamiętać, że w przypadku zwolnienia ze względu na nieprzekroczenie obrotów w wysokości 200 000 zł powrót możliwy jest wyłącznie wraz z początkiem każdego miesiąca. W przypadku zwolnienia podmiotowego nie ma możliwości powrotu do zwolnienia w trakcie miesiąca.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów