Czy poprzez komunikat przelewu podzielonej płatności można opłacić należność podatku VAT i innych podatków do urzędu skarbowego?
Łukasz, Radom
Zapłata podatku VAT czy podatku dochodowego do urzędu skarbowego nie może być zrealizowana komunikatem przelewu podzielonej płatności. Jest ona dokonywana tak jak dotychczas, za pomocą zwykłego przelewu ze wskazaniem symbolu formularza podatkowego, którego zapłata dotyczy, np. VAT-7.
Natomiast wraz z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności zapłata podatku VAT w pierwszej kolejności pobierana jest ze środków zgromadzonych na rachunku VAT podatnika. W przypadku braku odpowiedniej kwoty zgromadzonej na rachunku VAT do zapłaty podatku VAT wynikającej z JPK_V7 zapłata zostanie pobrana z rachunku rozliczeniowego podatnika. Mechanizm podzielonej płatności, tzw. split payment funkcjonujący od 1 lipca 2018 r., służy bowiem do zapłaty zobowiązań związanych z podatkiem VAT. Jest realizowany przy wykorzystaniu odpowiedniego komunikatu przelewu udostępnionego przez bank. Używa się go głównie przy zapłacie za transakcje zawarte z dostawcami, nabywając towary lub usługi, które są opodatkowane podatkiem VAT.
Przelew wykonany przy użyciu komunikatu mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że wskazana kwota podatku VAT jest pobierana z rachunku VAT zleceniodawcy (podatnika).
W razie przypadkowego wykonania zapłaty podatku VAT do urzędu wynikającej z deklaracji poprzez komunikat przelewu podzielonej płatności, przelew będzie nieskuteczny i zostanie zwrócony do nadawcy.