0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Komunikat przelewu podzielonej płatności a zapłata podatku VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czy poprzez komunikat przelewu podzielonej płatności można opłacić należność podatku VAT i innych podatków do urzędu skarbowego?

Łukasz, Radom

 

Zapłata podatku VAT czy podatku dochodowego do urzędu skarbowego nie może być zrealizowana komunikatem przelewu podzielonej płatności. Jest ona dokonywana tak jak dotychczas, za pomocą zwykłego przelewu ze wskazaniem symbolu formularza podatkowego, którego zapłata dotyczy, np. VAT-7.

Natomiast wraz z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności zapłata podatku VAT w pierwszej kolejności pobierana jest ze środków zgromadzonych na rachunku VAT podatnika. W przypadku braku odpowiedniej kwoty zgromadzonej na rachunku VAT do zapłaty podatku VAT wynikającej z JPK_V7 zapłata zostanie pobrana z rachunku rozliczeniowego podatnika. Mechanizm podzielonej płatności, tzw. split payment funkcjonujący od 1 lipca 2018 r., służy bowiem do zapłaty zobowiązań związanych z podatkiem VAT. Jest realizowany przy wykorzystaniu odpowiedniego komunikatu przelewu udostępnionego przez bank. Używa się go głównie przy zapłacie za transakcje zawarte z dostawcami, nabywając towary lub usługi, które są opodatkowane podatkiem VAT.

Obecnie stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne, zatem podatnik samodzielnie podejmuje decyzję o jego zastosowaniu, dokonując płatności w odniesieniu do kwoty VAT. Jednak jak zapowiada Ministerstwo Finansów w przyszłości stosowanie split payment ma być obowiązkowe.

Przelew wykonany przy użyciu komunikatu mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że wskazana kwota podatku VAT jest pobierana z rachunku VAT zleceniodawcy (podatnika).

W razie przypadkowego wykonania zapłaty podatku VAT do urzędu wynikającej z deklaracji poprzez komunikat przelewu podzielonej płatności, przelew będzie nieskuteczny i zostanie zwrócony do nadawcy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów