Poradnik Przedsiębiorcy

Bilety za przejazdy oraz usługi noclegowe w kosztach firmowych

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. W ostatnim czasie odbywam coraz więcej podróży służbowych. Czy bilety za przejazdy pociągiem lub autobusem oraz faktury za usługi noclegowe mogę rozliczyć w kosztach? Czy przysługuje od tych wydatków odliczenie VAT?

Mariusz, Polkowice

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT podatnik nie może odliczyć VAT od usług noclegowych, podobnie jak od usług gastronomicznych (art. 88 ust. 1 pkt 4). W przypadku opłaty za usługi noclegowe kwota brutto stanowi koszt uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że aby dokonać wpisu wydatku do KPiR, opłata za usługi noclegowe musi zostać odpowiednio udokumentowana np. fakturą.

Natomiast bilety za przejazdy można rozliczyć w kosztach, a także odliczyć od tych wydatków podatek VAT. Co ważne, bilety za przejazdy można uznać za fakturę, kiedy przemierzony przy jego użyciu dystans nie był mniejszy niż 50 km i dotyczył przewozu: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami. Zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie faktur (§ 3 pkt 4) bilet dokumentujący przejazd powinien zawierać następujące informacje:

  • numer i data wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwa podatnika,
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.