14 sierpnia 2013 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wciela w życie szereg nowych rozwiązań. Zmiany będą korzystne szczególnie dla osób bezrobotnych zatrudnionych na podstawie “umów śmieciowych” (umowa o dzieło, umowa zlecenie) oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Bowiem zgodnie z nowymi regulacjami przedsiębiorcy, rolnicy, bezrobotni oraz osoby zatrudnione w oparciu o umowy zlecenie i o dzieło, którzy zaprzestali wykonywanie działalności ze względu na opiekę nad dzieckiem, zostaną objęci ubezpieczeniem emerytalnym. Warto podkreślić, że w przypadku gdy okres ten zostanie poprzedzony co najmniej sześciomiesięcznym stażem ubezpieczeniowym wówczas Budżet Państwa opłaci składki nie tylko na ubezpieczenie emerytalne, ale również rentowe i zdrowotne osoby opiekującej się dzieckiem. Wcześniej jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogły liczyć na tego typu przywilej.
Główną przyczyną zmian w tym zakresie jest wywołanie w obywatelach poczucia bezpieczeństwa socjalnego i zachęcenie do nieodkładania decyzji o założeniu rodziny na później. Modyfikacje przepisów prawnych przyczynią się do tego, że czas poświęcony na wychowanie dziecka nie odbije się na wysokości przyszłej emerytury.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2013 roku i z pewnością zadowolą wiele kobiet, które przerwały swoją karierę zawodową i poświęciły się macierzyństwu. Gdyż dotychczas świadczenia emerytalne kobiet, głównie z tego powodu były o wiele niższe, niż te należne mężczyznom. Zmiany mają także na celu pokazanie równości statutu kobiet i mężczyzn w polskim systemie emerytalnym.